Իրավական11:12, 03 Ապրիլ 2019
Գերմանացի երգիծաբանը հայց է ներկայացրել Մերկելի դեմ, Էրդողանին վիրավորող իր բանաստեղծությունը քննադատելու համար
2016թ. Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մասին վիրավորական բանաստեղծություն գրած գերմանացի երգիծաբան Յան Բյոհմերմանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի։ Պատճառն այն է, որ Մերկելը քննադատել էր գերմանացի երգիծաբանի բանաստեղծությունը։
Գործի վերաբերյալ առաջին դատական լսումները կկայանան ապրիլի 16-ին։
Ավելի վաղ Բյոհմերմանի փաստաբանը Մերկելին հղած նամակում պահանջել էր, որ Գերմանիայի կանցլերը հրապարակավ հրաժարվի բանաստեղծության վերաբերյալ քննադատությունից։ Ի պատասխան Գերմանիայի կառավարությունից պատասխանել էին, որ նշյալ բանաստեղծությունն իրենց կողմից որակվել է, որպես «գիտակցված վիրավորանք» Էրդողանի հասցեին։
Հիշեցնենք, որ Բյոհմերմանը 2016թ. գերմանական «ZDF» հեռուստաալիքի «Neo Magazin Royale» երգիծական հաղորդման ժամանակ Էրդողանին ուղղված բանաստեղծություն էր ընթերցել, որում Թուրքիայի նախագահը մեղադրվում է ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշում ունենալու, ինչպես նաև ազգային փոքրամասնությունների ու ընդդիմության դեմ հանցագործությունների մեջ:
Երգիծաբանի ընթերցած բանաստեղծությունը հանգեցրել էր թուրք-գերմանական դիվանագիտական հարաբերությունների լարվածությանը:

Право09:51, 03 Апрель 2019
Немецкий сатирик Ян Бемерман подал в суд на канцлера Германии Ангелу Меркель из-за ее критики стихотворения о президенте Турции Реджепе Тайипе Эрдогане.
Рассмотрение иска в административном суде Берлина намечено на 16 апреля.
Ранее адвокат Бемермана Кристиан Шерц в письме на имя Меркель потребовал от главы правительства публично отказаться от резкой оценки стихотворения.
Официальный представитель правительства заявил, что канцлер считает его стихотворение об Эрдогане "осознанным оскорблением". Как считает Шерц, тем самым Меркель нарушила принцип разделения властей, что привело к "значительным последствиям" для его подопечного.
31 марта 2016 года в эфире одной из программ Бемерман прочитал грубое стихотворение в адрес президента Турции. Эрдоган подал иск против телеведущего и потребовал привлечь его к ответственности. Стихотворение Бемермана стало одной из причин роста напряженности в германо-турецких отношениях. Кроме того, в обществе раскритиковали действия Меркель, которая через своего пресс-секретаря дала негативную оценку действиям сатирика. В настоящее время расследование против Бемермана прекращено.