Ռազմական06:44, 30 Ապրիլ 2019
Թուրքիայում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարտին Էրդմանը հայտարարել է, որ Բելռինը մեծապես անհանգստացած է, առաջիկայում Ռուսաստանի կողմից Թուրքիային մատակարարվելիք S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի հարցով։
Մասնակցելով Ստամբուլում տեղի ունեցած կոնֆերանսին՝ դեսպանն ասել է.
«Մենք կցանկանայինք, որ Թուրքիան մոտ գտնվի արևմտյան դաշինքին, այդ իսկ պատճառով անհանգստացած ենք Թուրքիայի կողմից այդ համակարգերի գնման առնչությամբ»։
Էրդմանը նաև նշել է, որ թեև ցանկացած պետություն ազատորեն կարող է գնել զենք, այնուամենայնիվ, Անկարան պետք է հաշվի առնի, թե ինչ հետևանքների կհանգեցնի իր այդ քայլը, մանավանդ որ այն չի համապատասխանում ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանն այդ համակարգերի առաջին խմբաքանակը Թուրքիային մատակարարելու է 2019-ի ամռանը։

Армия06:47, 30 Апрель 2019
Посол Германии в Турции Мартин Эрдман (Martin Erdmann) заявил о "серьезном беспокойстве", которое испытывает Германия из-за планов Турции по покупке российских зенитных ракетных систем С-400.
"Мы хотели бы, чтобы Турция осталась укоренена в западном альянсе, поэтому с беспокойством смотрим на покупку С-400", - заявил посол.
Посол признал, что каждое государство может свободно покупать вооружение на мировом рынке, однако Турции придется "принять во внимание последствия" решения о покупке системы, не соответствующей стандартам НАТО. Германия присоединяется к США и другим партнерам по Североатлантическому альянсу, которые настороженно оценивают этот шаг.
Напомним, что против покупки Турцией С-400 выступают США и НАТО. Если эта сделка состоится, Вашингтон может запретить поставки Анкаре истребителей-бомбардировщиков F-35.