Տնտեսական06:04, 17 Մայիս 2019
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը գրավոր հայտարարությամբ տեղեկացրել է պողպատի մաքսատուրքի վերջին կանոնակարգման վերաբերյալ, որով ԱՄՆ-ն Թուրքիայից ներմուծվող պողպատի մաքսատուրքը 50%-ից իջեցնում է 25%-ի:
Թրամփը նշել է, թե ինչու էր նախկինում սահմանված պողպատի մաքսատուրքի դրույքաչափը 25%-ից բարձրացրել 50%-ի, ապա նորից սահմանում 25%: Նրա խոսքով` Թուրքիայից ԱՄՆ ներմուծվող պողպատե արտադրանքների ծավալը 48%-ով նվազել էր: Թրամփն ընդգծել է, որ այժմ պողպատի ներմուծման ծավալը նվազել է 12%-ով և այդ պատճառով հարկ է համարել իջեցնել մաքսատուրքի դրույքաչափը 25%-ի:
Հիշեցնենք, որ 2018թ. օգոստոսի 10-ին թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների սրման ժամանակաշրջանում ԱՄՆ-ը Թուրքիայից ներմուծվող պողպատի մաքսատուրքի դրույքաչափը դարձրել էր 50%, իսկ ալյումինի ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափը սահմանել 20%: Իսկ Թուրքիան նշել էր, որ ԱՄՆ-ի այդ որոշումը դեմ է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության օրենքներին:

Экономика06:00, 17 Май 2019
Администрация президента США Дональда Трампа объявила об исключении Турции из общей системы торговых преференций, позволявшей беспошлинную поставку ряда турецких товаров в США.
Сообщается, что решение вступило в силу с пятницы, 17 мая. В сообщении Белого дома говорится, что экономика Турции достигла того уровня развития, который не соответствует требованиям участия в программе преференций.
В рамках программы преференций Турция поставляла в США продукцию на 1,7 миллиарда долларов, в первую очередь – автомобили и автозапчасти. Было объявлено о снижении пошлин на импорт турецкой стали в США с 50% до 25%.