Տարածաշրջան13:25, 20 Մայիս 2019
Մայիսի 20-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում Թուրքիայի օդուժին պատկանող բեռնափոխադրող ռազմական CASA CN-235 ինքնաթիռը դիտորդական թռիչքներ կիրականացնի Ռուսաստանի օդային տարածքում։ Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը։
Նշվում է, որ ինքնաթիռի մեջ լինելու են նաև ռուս մասնագետներ, որոնք հետևելու են, որ թռիչնքն իրականացվի ըստ այն չափանիշների, որոնց շուրջ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։
Նշենք, որ «Բաց երկնքի մասին» պայմանագիրը ստորագրվել է 1992թ. մարտի 24-ին Հելսինկիում ԵԱՀԿ անդամ 27 պետությունների կողմիցԽ Իսկ ավելի ուշ պայմանագրին միացել է ևս 7 պետություն։ Պայմանագրի մասնակից երկրների օդային տարածքներում պարբերաբար դիտարկումներ իրականացնելու նպատակով կատարվում են թռիչքներ` զինուժի և սպառազինության փոխադարձ վերահսկողության նպատակներով։

Армия13:28, 20 Май 2019
С 20 по 24 мая 2019 года в рамках реализации международного договора по Открытому небу миссия Турции выполнит совместный наблюдательный полет над территорией Российской Федерации. Полет будет выполнен на турецком самолете наблюдения CASA CN-235 с аэродрома "Кубинка". Об этом сообщает Министерства обороны РФ.
В ходе выполнения полета по согласованному маршруту российские специалисты на борту самолета наблюдения будут контролировать строгое соблюдение согласованных параметров полета и применения предусмотренной договором аппаратуры наблюдения.
Самолет наблюдения CASA CN-235 относится к классу самолетов, не предназначенных для применения какого-либо оружия. Самолет и установленная на нем аппаратура наблюдения (аэрофотоаппараты) прошли международное освидетельствование, в котором приняли участие и российские специалисты, что исключает использование -технических средств, не предусмотренных договором.