Հասարակական09:19, 06 Հունիս 2019
Փայլան. «Իշխող կուսակցության փոխնախագահը հայերին ու հույներին կոտորած թուրք ոստիկանին համարում է իր պապը»
Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Կարո Փայլանն արձագանքել է Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ-AKP) կուսակցության փոխնախագահ Նուրեթթին Ջանիքլիի սկանդալային հայտարարությանը։
Ջանիքլին գովերգել էր թուրք ոստիկան Թոփալ Օսման Աղայի իրականացրած կոտորածները քեմալական շարժման ժամանակ: Այդ ջարդերին զոհ էին գնացել բազմաթիվ պոնտոսցի հույներ, հայեր և քրդեր։
«Նուրեթթին Ջանիքլիի կողմից գովերգվող Թոփալ Օսմանը մի ավազակախմբի ղեկավար էր, որը կոտորել էր Սև ծովի հույներին և հայերին, ինչպես նաև Քոչգիրում ապրող քրդերին։ Իսկ Տրապիզոնի պատգամավոր Ալի Շյուքրու Բեյին սպանելու համար խորհրդարանը նրա նկատմամբ մահապատժի որոշում էր կայացրել։ ԱԶԿ-ական Ջանիքլին, ոճրագործին և ավազակին համարում է իր պապը», -ասել է հայ պատգամավորը։

Геноцид11:33, 06 Июнь 2019
Каро Пайлан: ''Заместитель председателя правящей партии возхвалил преступника истребившего армян и греков"
Армянский депутат прокурдской "Демократической партии народов" Каро Пайлан отреагировал на скандальное заявление заместителя председателя правящей в Турции партии "Справедливости и развития" (ПСР) Нуреттина Джаникли.
Джаникли, ранее занимавший пост министра обороны Турции, в одном из своих последних выступлений возвеличил и восхволил турецкого чиновника Османа Топала, организовавшего массовую резню и убийства понтийских греков, армян, а также курдов проживавших в районе Кочгир, во времена кемалистского движения.
«Топал Осман, которого восхвалил и возвеличил Нуреттин Джаникли-обыкновенный разбойник, истребивший армян, греков и курдов, которые проживали в черноморских областях Турции. Турецкий суд даже вынес приговор по отношению Топала Османа, за то что он убил одного депутата из Трапизона. Джаникли считает своим дедом человека, который по сути дела преступник и разбойник»,- написал в своем аккаунте Каро Пайлан.