Գիտակրթական08:16, 17 Հունիս 2019
«Erasmus +» ծրագրին դիմած թուրք ուսանողների նախընտրելի ուղղությունը Լեհաստանն է
Թուրքիայի ազգային գործակալության տվյալներով` «Erasmus +» միջազգային փոխանակման ծրագրերին մասնակից 33 երկրներից թուրք ուսանողներն ամենից շատ նախընտրում են Լեհաստանը:
2014-2018թթ. Թուրքիայի համալսարանների 76.000-ից ավել ուսանող է դիմել «Erasmus +» միջազգային փոխանակման ծրագրերին, իսկ այդ նույն ժամանակաշրջանում կրթություն ստանալու համար Թուրքիա է մեկնել «Erasmus +» ծրագրերին դիմած 26.000 օտարերկրացի ուսանող:
2014-2018թթ. կրթություն ստանալու համար Թուրքիայից Լեհաստան է մեկնել 18.802 ուսանող: Նշված ժամանակաշրջանում շուրջ 12.000 թուրք ուսանող կրթական փոխանակման ծրագրերի համար մեկնել է Գերմանիա, 5855-ը` Իտալիա, 5322-ը` Իսպանիա և 3925-ը` Չեխիա:
Թուրքիայի ազգային գործակալությունը հայտնում է, որ «Erasmus +» ծրագրերով Թուրքիայի համալսարաններ ամենից շատ դիմել են գերմանացի ուսանողները (8047): Նրանց հաջորդում է Ֆրանսիայի համալսարանների ուսանողները` 2621:
Նշվում է, որ կրթական ծրագրերով Թուրքիայի համալսարաններ են դիմել Հոլլանդիայից` 680, Ռումինիայից `474 և Լեհաստանից` 465 ուսանող: