Ռազմական06:12, 19 Հունիս 2019
ԱՄՆ-ի ղեկավարությունն ուսումնասիրում է պատժամիջոցների այն փաթեթները, որոնք կարող են կիրառվել Թուրքիայի դեմ: Պատճառը S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի գնման ռուս-թուրքական գործարքն է։
Բացի այն, որ ռուսական S-400-ների պատճառով ԱՄՆ-ն կարող է չմատակարարել այլևս չմատակարարի ամերիկյան F-35 կործանիչներ, Վաշինգտոնն Անկարայի դեմ կարող է կիրառել նաև այլ պատժամիջոցներ: Դրանք ըստ երևույթին մեծ վնաս կհասցնեն թուրքական ռազմարդյունաբերությանը և առհասարակ տնտեսությանը։
Ըստ աղբյուրի՝ ամերիկյան ղեկավարությունն այս պահին հակված է այն տարբերակին, որ Թուրքիայի դեմ սանկցիաներ կիրառվեն CAATSA օրենքի շրջանակներում:
CAATSA - պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին։
CAATSA-ն կկիրառվի այն թուրքական ընկերությունների վրա, որոնք համագործակցում են Ռուսաստանի հետ։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը Թուրքիային այդ համակարգերը կփոխանցի ընթացիկ տարվա հուլիսի առաջին կեսին։

Армия06:22, 19 Июнь 2019
Администрация Трампа рассматривает три пакета санкций, чтобы наказать Турцию за покупку российских противоракетных комплексов С-400.
Наиболее суровые меры, обсуждаемые чиновниками в Совете национальной безопасности, Госдепартаменте и Министерстве финансов США, нанесут серьезный ущерб экономике Турции.
Любой из обсуждаемых вариантов дополнит озвученные несколько месяцев тому назад намерения США прекратить поставки самолетов F-35 в Турцию, если Турция всеютаки  получит С-400.
Идея, которая пользуется на данный момент наибольшей поддержкой, заключается в том, чтобы ввести санкции против нескольких компаний в ключевом оборонном секторе Турции в соответствии с законом CAATSA, который предусматривает наказание для организаций, сотрудничающих с Россией. Такие санкции фактически отрежут этим компаниям доступ к финансовой системе США, сделав для них почти невозможной покупку американских комплектующих и продажу своей продукции в США.