Գիտակրթական14:00, 09 Հուլիս 2019
Եվրոպայի հայերի համագումարը դեմ է Կիպրոսի «Մելքոնյան վարժարանի» փակմանը
Եվրոպայի Հայերի Համագումարը հայտարարել է, որ միանում է մելքոնյացիների բողոքին և դեմ արտահայտվում Կիպրոսի «Մելքոնյան վարժարանի» փակմանը:
«Եվրոպայի Հայերի Համագումարը» իր անվերապահ զորակցությունն է հայտնում իրենց ինքնությունը և մայրենի լեզուն պահելու համար ոտքի ելած մեր պայքարող հայրենակիցներին, որոնք բողոքում են Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) կողմից դպրոցի փակման որոշման դեմ եւ պահանջում այս հույժ կարեւոր կրթական օջախի վերաբացումը»,- ասված է համագումարի տարածած գրավոր հայտարարության մեջ:
Ահազանգ է հնչեցվում նաև Սպահանի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի որոշումով փակվում Շահինշահր քաղաքի հայոց միակ՝ «Սրբոց վարդանանց» դպրոցի փակման կապակացությամբ: Շեշտվում է, որ թավշյա հեղափոխությունը մեծ հույսեր է արթնացրել սփյուռքի բազմամիլիոնանոց հայության սրտերում և ժամանակն է միահամուռ ու միասնական ուժերով վերակազմակերպվելու, թավշյա հեղափոխության շնչով, ո'չ ասելու սփյուռքյան մենաշնորհին, անարդարությանը, պառակտումին, արատավոր երեւույթներին ու կուսակցամոլությանը:
«Սփյուռքում աշխատող բոլոր կառույցները պետք է աշխատեն համահայկական և համազգային համընդհանուր շահերի շրջանակներում»: