Հասարակական13:32, 25 Հուլիս 2019
Տարեսկզբից մինչ օրս Թուրքիայում 163.000 անօրինական ներգաղթյալ է հայտնաբերվել
Հուլիսի 12-ից մինչ օրս Ստամբուլում 6.122 անօրինական ներգաղթյալ է հայտնաբերվել: Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուի խոսքով՝ բոլոր այդ ներգաղթյալները, բացի սիրիացիներից, հետ են ուղարկվում իրենց երկրներ:
Անօրինական փախստականներից 2.691-ը Աֆղանստանից են, 1.619-ը՝ Պակիստանից, շուրջ 1000-ը՝ Սիրիայից: Օրական միջինում 600 անօրինական միգրանտ է հայտնաբերվում: Նրանց նախ ուղարկում են փախստականների վերադարձի հատուկ կենտրոններ, իսկ այդտեղից էլ՝ համապատասխան երկրներ:
Սիրիացիների դեպքում, եթե նրանք Ստամբուլում հաշվառված չեն, ապա հետ են ուղարկում Թուրքիայի այն նահանգներ, որտեղ հաշվառված են: Ըստ Սոյլուի՝ Ստամբուլում հաշվառված 1 մլն 69.000 փախստականներից 547.000-ը սիրիացիներ են:
Որևէ տեղ չհաշվառված սիրիացիները պարզապես ուղարկվում են փախստականների ճամբարներ: Ճամբարներում ապաստանած 100.000-ավոր քաղաքացիները ժամանակավոր պաշտպանության տակ են առնված: Ըստ թուրք նախարարի՝ ոչ մի երկիր իրավունք չունի իր տարածքից արտաքսել ժամանակավոր պաշտպանության տակ առնված ներգաղթյալներին:
Նախարարը նշել է, որ տարեսկզբից մինչ օրս Թուրքիայում 163.000 անօրինական ներգաղթյալ է հայտնաբերվել: Նրանցից 43.000-ը արդեն հետ է ուղարկվել , ևս 7.000 -ը առաջիկայում կուղարկվի իր հայրենիք:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ պաշտոնական տվյալների, Թուրքիայում այս պահին կա 4 մլն 900.000 փախստական, որոնցից 3 մլն 634.000-ը պետության կողմից ժամանակավոր պաշտպանության տակ են առնված:
Անթալիայում ընթացող բողոքի ակցիաները Պիկաչուի մասնակցությամբ մեծ տարածում են գտել և քննարկվել թուրքական մեդիայում։
Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ շատ նահանգներում՝ Ստամբուլից մինչև Մարդին ու Հաթայ, դարեր շարունակ գոյակցում են էզանը, հազանն ու զանգը։
Թուրքիայի նախագահը քննադատել է ընդդիմության մոտեցումները և հրապարակել 5։30 րոպե տևողությամբ տեսանյութ։
Մարկո Ռուբիոն անդրադառնոլով Թուրքիայում ընթացող ցույցերին նշել է, որ Վաշինգտոնը ցանկանում է աշխատել Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։