Գիտակրթական16:21, 21 Օգոստոս 2019
Հունաստանում աշակերտների թվի սղության պատճառով թուրքական դպրոցներ են փակվել
Հունաստանում՝ Արևմտյան Թրակիայում, փակված թուրքական դպրոցների թիվը հասել է 65-ի։ Դպրոցների գործունեությունը դադարեցվել է աշակերտների թվի անբավարարության պատճառով: Որոշումը կայացվել է Հունաստանի կրթության նախարարության կողմից:
Վերջին նմանատիպ որոշումը հրապարակվել է հուլիսի 31-ին։ Ըստ այդմ՝ 2019-2020 ուսումնական տարուց ժամանակավորապես կդադարեցվի Արևմտյան Թրակիայի ևս հինգ գյուղերում գործող հինգ թուրքական դպրոցների աշխատանքը։ Թեև թուրքական կողմը այս որոշումը որակում է որպես խտրականություն, իսկ աշակերտների թվի անբավարարությունը՝ պատրվակ, բայց իրականում հայտնի է, որ փակվող դպրոցների աշակերտների թիվը 9-ից քիչ է։ Նրանք նոր ուսումնական տարում կհաճախեն իրենց բնակության վայրին ամենամոտ գտնվող դպրոցները։
Ազգային փոքրամասնություններին պատկանող դպրոցների թիվը Հունաստանում կտրուկ կրճատվել էր 2011թ․, երբ կրթության նախարարությունը ֆինանսական ծախսերը կրճատելու և կրթության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով որոշում էր կայացրել միավորել միջնակարգ դպրոցները։ Արդյունքում Հունաստանում գործող 1933 դպրոցներից մնացել էին 877-ը։ Այդ շրջանակում փակվել էր Թրակիայում գործող 14 թուրքական դպրոցի գործունեությունը։