Տարածաշրջան10:34, 22 Հոկտեմբեր 2019
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում ռազմական ուժ կիրառել Թուրքիայի դեմ՝ Սիրիայում տիրող իրավիճակի առնչությամբ։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն CNBC-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք խաղաղությունը գերադասում ենք պատերազմից, սակայն դուք պետք է իմանաք, որ ռազմական կամ վճռական գործողությունների անհրաժեշտության դեպքում, նախագահ Թրամփն ամբողջովին պատրաստ է այդպիսի գործողությունների», - ասել է Պոմպեոն։
Թուրքական աղբյուրը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ն ու Թուրքիան մի քանի օր առաջ պայմանավորվել էին, որ Սիրիայի հյուիս-արևելքում 120-ժամյա հրադադարի ռեժիմ կհաստատվի, որի ընթացքում քուրդ զինյալները պետք է հեռանան Եփրատի արևելքից։ ԱՄՆ-ն աջակցելու է «Սիրիայի քրդական «Ժողովրդական ինքնապաշտպանական ջոկատներ» (YPG) դուրսբերմանը տվյալ գոտուց։
Նախօրեին էլ թուրքական կողմը քրդերին հիշեցրել էր, որ ստեղծվելիք անվտանգության գոտու տարածքից նրանց դուրս գալուն մնացել է ընդամենը 35 ժամ, հակառակ դեպքում Անկարան կվերսկի հոկտեմբերի 9-ին սկսած «խաղաղության ակունք» ռազմագործողությունը։

Регион12:21, 22 Октябрь 2019
Президент США Дональд Трамп "в полной мере готов" применить военную силу в отношении Турции из-за ее операции на территории Сирии.
Глава государства может пойти на этот шаг при наступлении события, требующего таких действий, заявил госсекретарь Соединенных Штатов Майкл Помпео в интервью американскому телеканалу CNBC в понедельник, 21 октября.
Глава американской дипломатии не уточнил, какие именно действия Анкары способны вызвать военный ответ. Он добавил, что Вашингтон "предпочитает мир войне". Помпео также упомянул меры экономического и дипломатического характера, на которые США готовы пойти.
Турция с 9 октября проводит на северо-востоке Сирии операцию "Источник мира" против курдских отрядов. Вашингтон и Анкара 17 октября договорились о приостановке этой операции на 120 часов и выводе курдских формирований из 30-километровой буферной зоны на границе Турции и Сирии, которую Анкара намерена контролировать самостоятельно.
Сирийские власти неоднократно осуждали оккупационную политику Турции на севере Сирии. Россия заявила, что Анкаре необходимо избегать действий, которые могут встать на пути урегулирования сирийского конфликта, продолжающегося с 2011 года.