Տարածաշրջան10:02, 28 Հոկտեմբեր 2019
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արձագանքել է Սիրիայի Իդլիբ նահանգում ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կողմից իրականացված օպերացիային, որի ընթացքում ենթադրաբար սպանվել է «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական կազմակերպության առաջնորդ Աբու Բաքըր ալ Բաղդադին։
Թեմայի շուրջ Էրդողանը Twitter-ի էջում մի քանի գրառում է արել, որոնցից մեկում մասնավորապես ասվում է. «ԻՊ-ի առաջնորդի ոչնչացումը բեկումնային կետ է ահաբեկչության դեմ մեր պայքարում։ Թուրքիան կշարունակի աջակցել հակահաբեկչական ջանքերին, ինչպես դա արել է նախկինում»։
Հաջորդ գրառումներում Էրդողանը, նորից ողջունելով Աբու Բաքըր ալ Բաղդադիի վնասազերծումը, պնդել է, թե Թուրքիան ԻՊ-ի դեմ պայքարում ամենաշատ կորուստներ ունեցող երկիրն է։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադին սպանված է: Ըստ Սպիտակ տան ղեկավարի՝ թիվ մեկ ահաբեկիչը սպանվել է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում ամերիկյան հատուկ ծառայությունների գործողությունների արդյունքում: Հատուկ գործողությունների անցկացման հստակ վայրը ԱՄՆ նախագահը չի նշել: Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ դա տեղի է ունեցել Իդլիբում՝ Թուրքիայի սահմանից ոչ հեռու:

Регион21:06, 27 Октябрь 2019
Ликвидация главаря террористической группировки ИГ* Абу Бакра аль-Багдади является поворотной точкой в совместной борьбе с терроризмом, Турция продолжит вносить вклад в нее, заявил президент Турции Тайип Эрдоган.
Ранее в воскресенье президент США Дональд Трамп подтвердил ликвидацию аль-Багдади. По его словам, в ходе субботней операции американских военных террорист взорвал пояс смертника, тем не менее аль-Багдади удалось "быстро и точно идентифицировать". При этом Трамп поблагодарил Россию, Турцию, Сирию и Ирак за помощь в ликвидации главаря ИГ*.
Трамп не сообщил, откуда прилетел спецназ США, участвовавший в операции, но уточнил, что речь идет о базе "в дружественной стране".
"Убийство главаря ИГ* знаменует собой поворотный момент в нашей совместной борьбе с терроризмом. Турция будет и впредь поддерживать антитеррористические усилия, как она это делала в прошлом. Заплатив самую дорогую цену в борьбе с ИГ*, РПК (Рабочая партия Курдистана) и другими террористическими организациями, Турция приветствует такое развитие событий", - написал Эрдоган в Twitter.
Он добавил, что "решительная борьба с терроризмом в духе союзничества принесет мир всему человечеству".