Ցեղասպանություն11:29, 25 Նոյեմբեր 2019
Սենատորը խոստովանել է, որ Սպիտակ տնից են իրեն խնդրել վետո դնել Հայոց ցեղասպանության բանաձևի վրա
Հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրահամը, ով նոյեմբերի 13-ին Սպիտակ տանը Էրդողան-Թրամփ հանդիպումից հետո Սենատում վետո էր դրել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի վրա, խոստովանել է, որ դա արել է Սպիտակ տան ցանկությամբ:
Թուրքական «Ahaber»-ի փոխանցմամբ՝ Գրահամը axios-ի հետ զրույցում պատմել է, որ Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան խնդրել է իրեն գնալ Սենատ և արգելափակել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը:
«Ես ասացի՝ իհարկե։ Միակ պատճառը, որ ես արեցի դա, այն էր, որ Էրդողանը դեռ Վաշինգտոնում էր։ Ես փորձում եմ փրկել հարաբերությունները, ինչքանով, որ դա հնարավոր է»,-ասել է Գրահամը։
Հարցին, թե իրեն անհարմար զգում է Հայոց ցեղասպանության բանաձևը արգելափակելու համար, Գրահամը պատասխանել է. «Այո, որովհետև ես հավանում եմ Բոբ Մենենդեսին: Նա տարիներ շարունակ աշխատում է այդ ուղղությամբ: Ես հաջորդ անգամ չեմ պատրաստվում առարկել»։
Հիշեցնենք, որ Գրահամից հետո ԱՄՆ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի վրա Սենատում երկրորդ անգամ էլ էր վետո դրվել: Այդ անգամ վետոն կիրառել էր ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի հանրապետական սենատոր Դևիդ Փերդյուն։