Ցեղասպանություն13:49, 03 Դեկտեմբեր 2019
Ստամբուլի ազգայնական փաստաբանների խումբ (İMAG) կոչվող միավորումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել՝ սպառնալով անհրաժեշտության դեպքում «կրկին դիմել տեղահանության մեթոդին»:
Կազմակերպության հայտարարության մեջ, որը կազմել է ազգայնական գրող Մուսթաֆա Չալըքը, նշվում է, որ իրենք «ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր, տեր են կանգնում 1915-ի հայերի տեղահանությանը»:
Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներ Էնվեր ու Թալաթ փաշաներին, Բահաեդդին Շաքիրին հերոսացնող հայտարարության մեջ ասվում է, որ իրենք խոնարհվում են բոլոր երիտթուրքերի հիշատակի առջև ու համբուրում նրանց ձեռքերը:
«Սարիղամիշից մինչև Դարդանել (ճակատամարտեր-խմբ.), հայերի տեղահանությունից մինչև Անկախության պատերազմ (Աթաթուրքի մղած ազգայնամոլական պայքար-խմբ.), նրանց մղած բոլոր պայքարները մեր պատիվն ու գլխի թագն են»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ազգայնական փաստաբանները հայտարարել են, որ իրենք որպես պատերազմի առիթ ու բացահայտ թշնամանք են համարելու «տեղահանությունը ցեղասպանություն անվանելը՝ անկախ այն բանից, թե ով է ասողը»:
«Եթե մեր հայրենիքն ու ազգը պաշտպանելու համար ուրիշ ճանապարհ չմնա, մեր ընտրած ամենամեղմ միջոցը կրկին կլինի տեղահանությունը՝ անկախ նրանից, թե ինչ տարր կլինի մեր դիմաց»,- ասված է հայտարարության եզրափակիչ մասում:

Геноцид17:11, 03 Декабрь 2019
Турецкая организация «Ассоциация стамбульских адвокатов - националистов» (IMAG) опубликовала заявление о Геноциде армян, пригрозив в случае необходимости «прибегнуть к депортации», что уже было сделано в 1915 году по отношению к армянам в Османской Империи.
Текст заявления написал турецкий писатель, националист Мустафа Чалык. Он отметил, что их организация как в прошлом, так и сейчас одобряет решения о депортации армян в 1915 году.
В заявлении, где героизируются такие личности как Энвер паша,  Талата-паша - организаторы Геноцида армян, а также Бахаидин Шакир, отмечается, что члены организации «преклоняются перед младотурецкими лидерами и целуют их руки».
Члены организации  предупредили также, что если кто-то назовёт депортацию армян - геноцидом, то это будет восприниматься как '«открытая враждебность против турецкого народа», независимо от того кто так выскажется.
«Если для защиты нашей родины и нации не будет другого способа, то самым простым способом для этого снова будет депортация, независимо от того, какой элемент перед нами»,- отмечается в заявлении.
Напомним, что в Турции отрицается факт геноцида армянского населения, данное преступление оправдывается тем, что во время Первой мировой войны турецкая власть была вынуждена депортировать армянское население прифронтовых зон. В академических кругах и на международном уровне факт Геноцида армян не отрицается и такой подход считается фальсификацией истории.