Քաղաքական11:05, 17 Դեկտեմբեր 2019
Ամերիկյան կողմն անպատասխան չի թողել Ինջիրլիքի ամերիկյան ռազմաբազան փակելու մասին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի սպառնալիքը։ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներից մեկը թեմայի վերաբերյալ հարցազրույց է տվել ռուսական «Sputnik» լրատվական գործակալության թուրքական ծառայությանը։
Պենտագոնի ներկայացուցիչը, ում անունը աղբյուրը չի հրապարակում, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն փորձում է Թուրքիայի հետ ունեցած կոնֆլիկտային հարցերում ավելի կառուցողական երկխոսություն ձևավորել։
«Թուրքիայում տեղակայված մեր ուժերը մենք գնահատում ենք որպես ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակից և ռազմավարական գործընկեր հանդիսացող երկրի պաշտպանությանն ուղղված մեր երկարամյա պատասխանատվության խորհրդանիշ», - ասել է ամերիկացի պաշտոնյան։
Վերջինս նաև հավելել է, որ ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգերի, սիրիական հարցի և այլ վիճահարույց հարցերի պարագայում ԱՄՆ-ն փորձում է Թուրքիային ավելի կառուցողական դաշտ բերել և երկխոսություն հաստատել։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին թուրքական «ATV» հեռուստաընկերության եթերում ելույթ ունեցած Էրդողանը, անդարդառնալով ԱՄՆ-ի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը, հայտարարել էր, որ Թուրքիան էլ կարող է ԱՄՆ-ի համար փակել Ինջիրլիքի և Քյուրեջիքի ռազմաբազաները։

Регион11:53, 17 Декабрь 2019
Глава Пентагона Марк Эспер заявил, что узнал о возможности закрытия американской базы Инджирлик в Турции из газет и хочет обсудить с турецким коллегой, насколько Анкара серьезна в своих намерениях.
Ранее президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что Анкара может закрыть для американских военных базы Инджирлик и Кюреджик в ответ на санкции США, а также что турецкий парламент может принять резолюцию о геноциде индейцев при колонизации Америки в ответ на признание сенатом США геноцида армян в Османской империи в 1915 году.
"Этот вопрос (о возможном закрытии базы Инджирлик – ред.) не ставился раньше передо мной. Впервые я узнал об этом из газет... так что мне нужно поговорить с моим коллегой из министерства обороны (Турции), чтобы понять, что они действительно имели в виду и насколько они серьезно настроены", - сказал Эспер журналистам. Стенограмму общения распространила пресс-служба Пентагона.
Отвечая на вопрос, считает ли он подобные заявления "пустыми угрозами", Эспер ответил: "не знаю". Он также не стал отвечать на вопрос, считает ли он необходимым вывезти ядерное оружие с базы. "Я не делаю комментарии относительно того, где может располагаться (ядерное - ред.) оружие США", - подчеркнул глава Пентагона.