Հասարակական14:05, 10 Փետրվար 2020
Համացանցում հայտնվել է տեսանյութ, որտեղ երևում է, թե ինչպես է թուրք երգչուհի Ասլը Հյունելը Անիի Սուրբ Աստվածածին Կաթողիկե եկեղեցու (Մայր տաճար) խորանի վրա կանգնած երգում թուրքական էստրադային մի երգ։ Ներկաները խորանից ներքև կանգնած ձայնակցում և ծափահարում են նրան։
Ծափահարողների և ձայնակցողների մեջ էր նաև Թուրքիայի տուրիզմի նախարար, իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP-ԱԶԿ) անդամ Մեհմեթ Էրսոյի կինը՝ Փերվին Էրսոյը։
Նախարարի կնոջ՝ Փերվին Էրսոյի այդ տգեղ արարքը, որը թերևս կարող է դիտվել որպես մշակութային վանդալիզմի դրսևորում, կոշտ արձագանքի է արժանացել որոշ ընդդիմադիր գործիչների կողմից։
Օրինակ՝ «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» անդամ, նախկին պատգամավոր Բարըշ Յարքադաշը տուրիզմի նախարարի կնոջ պահվածքը դատապարտել է ոչ թե հայկական եկեղեցու նկատմամբ ցուցաբերած անհարգալից վերաբերմունքի, այլ այն բանի համար, որ նա զվարճանում է այն ժամանակ, երբ արդեն հաղորդվել էր Վանում ձնահյուսի հետևանքով բազմաթիվ զոհերի մասին։
Փերվին Էրսոյը ոչ միայն ներողություն չի խնդրել կամ ափսոսանք չի հայտնել իր կատարած տգեղ արարաքի համար, այլև փորձել է արդարանալ՝ ասելով, որ ընդամենը ցանկացել է ստուգել եկեղեցու ակուստիկան:

Регион15:42, 10 Февраль 2020
В сети появилось видео жены турецкого министра туризма, певицы Аслы Уйнели, которая стоя на алтаре армянского храма в Ани, исполняет турецкую эстрадную песню.
Как передает Ermenihaber.am, среди подпевающих и аплодирующих можно увидеть и Первин Эрсой, жену Мехмета Эрсоя, члена правящей “Партии справедливости и развития” (ПСР).
Этот безобразный поступок жены министра Первин Эрсой, который можно рассматривать как проявление культурного вандализма, получил негативную реакцию со стороны некоторых оппозиционных деятелей.
Например, член “Народной республиканской партии”, бывший депутат Барыш Яркадаш, осудил поведение жены министра туризма не за неуважение, проявленное к армянской церкви, а за ее забаву на фоне сообщений о многочисленных жертвах в результате метелей в Ване.
Первин Эрсой не только извинилась или пожалела о своем безобразном поступке, но и попыталась оправдаться, сказав, что она только хотела проверить акустику здания церкви.