Իրավական14:03, 05 Մարտ 2020
Էրդողանը 165 հազար դոլար փոխհատուցում է պահանջել իրեն «սատանա» կոչած պատգամավորից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի փաստաբանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (ԺՀԿ-CHP) խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էնգին Օզքոչի դեմ։ Էրդողանը ընդդիմադիր պատգամավորից 1 մլն լիրա (շուրջ 165․000 ԱՄՆ դոլար) բարոյական փոխատուցում է պահանջել՝ իրեն ուղղված քննադատական և վիրավորական հայտարարությունների համար։
Նշենք, որ ավելի վաղ Անկարայի գլխավոր հանրապետական դատախազությունը Թուրքիայի Քրեական Օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի հիման վրա Օզքոչի դեմ հետաքննություն էր սկսել։ Պատճառը մարտի 4-ին Թուրքիայի մեջլիսի ամբիոնից ընդդիմադիր գործչի հնչեցրած հայտարարություններն էին, որոնք այնուհետև իշխող և ընդդիմադիր երկու կուսակցությունների միջև իսկական ծեծկռտուք էին հարուցել։
Օզքոչը Էրդողանին անվանել էր անպատիվ, անարժան, դավաճան։ «Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան, դու սատանայի մարմնացումն ես»,- հայտարարել էր նա՝ Թուրքիայի նախագահին մեղադրելով մուսուլմանների զանգվածային սպանությունների, թուրք զինվորների նահատակությունների մեջ՝ պնդելով, որ նման անձը չի կարող Թուրքիայի նախագահը լինել։