Հասարակական16:32, 20 Ապրիլ 2020
Թուրքիայում նոր-նոր էին հանդարտվել բարկության կրքերը՝ կապված Չինաստանի կողմից Արարատ լեռը որպես Հայաստանի խորհրդանիշ հիշատակելու փաստի հետ, հիմա էլ դժգոհության նոր ալիք է բռնկվել։
Ռուսական «HTB» հեռուստաալիքով հեռարձակվող հաղորդումներից մեկի ժամանակ ցուցադրվել է Սևրի պայմանագրով նախատեսված Հայաստանի սահմանները, ինչպես նաև «Արևմտյան Հայաստանի վտարանդի կառավարություն» կազմակերպության կողմից օգտագործվող Արևմտյան Հայաստանի դրոշը։
Թուրքիայից առաջինն արձագանքել է զավեշտալի հայտարարություններով հայտնի, հակահայկական տխրահռչակ «ASİMDER» կազմակերպության («Հայկական անհիմն պնդումների դեմ պայքարի միություն») ղեկավար Գյոքսել Գյուլբեյը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը և Ֆրանսիան բացահայտ աջակցություն են ցուցաբերում Թուրքիայի հողերի վրա պետություն հիմնելու երազանք փայփայող հայերին։
«Այսպես կոչված Արևմտյան Հայաստանի վտարանդի կառավարության հիմնումը թույլ տված Ֆրանսիան հիմա էլ աչք է փակում Արևմտյան Հայաստանի քաղաքացիություն տրամադրելու գործընթացի վրա»,- բողոքել է Գյուլբեյը։
Իսկ Ռուսաստանին վերջինս մեղադրել է դարեր շարունակ «թուրքերի արյունը թափելու և հայերի ձեռքով մուսուլմանների կոտորածներ իրականացնելու մեջ»։

ОБЩЕСТВО18:18, 20 Апрель 2020
Не успели в Турции утихнуть страсти по поводу того, что Китай назвал гору Арарат символом Армении, как вспыхнула новая волна недовольства.
Как передает Ermenihaber.am, во время одной из передач, транслируемых на российском телеканале “НТВ”, были показаны границы Армении, предусмотренные Сирийским договором, а также флаг Западной Армении, используемый организацией “Правительство Западной Армении в изгнании”.
Первым в Турции отреагировал Гоксель Гюльбей – лидер печально известной антиармянской организации «ASİMDER» («Союз по борьбе с необоснованными утверждениями армян»), известной своими нелепыми заявлениями.
Он отметил, что Россия и Франция открыто поддерживают армян, мечтающих о создании государства на турецкой земле.
«Франция, которая разрешила создание так называемого правительства Западной Армении в изгнании, теперь закрывает глаза на процесс предоставления гражданства Западной Армении», – пожаловался Гюльбей.
А Россию обвиняла в том, что она «проливала кровь турков и совершала массовые убийства мусульман руками армян» на протяжении веков.