Ցեղասպանություն17:49, 23 Ապրիլ 2020
«Նոր զարթոնքը» ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ եռօրյա առցանց գիտաժողով է անցկացնում
Թուրքիայում պոլսահայ երիտասարդների «Նոր զարթոնք» քաղաքացիական նախաձեռնությունը ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ եռօրյա գիտաժողով է կազմակերպել։
Կորոնավիրուսի պայմաններում տեսակապի միջոցով անցկացվող «1915-ը և ներկան» խորագրով գիտաժողովը հեռարձակվում է առցանց։ Գիտաժողովի 1-ին մասը անցկացվել է ապրիլի 22-ին, 2-րդ և 3-րդ մասերը հեռարձակվելու են համապատասխանաբար ապրիլի 23-ին ու 24-ին, Թուրքիայի ժամանակով 18։00-ին (Երևանի ժամանակով 19։00)։
Միջոցառման ժամանակ հարգանքի տուրք է մատուցվելու նաև 2011 թ-ին ապրիլի 24-ին Թուրքիայի զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայություն կատարող հայազգի Սևակ Բալըքչըի հիշատակին։ Այդ միջոցառման շրջանակներում ելույթներով են հանդես գալու Հրագ Փափազյանը (Օքսֆորդի համալսարանի մարդաբանական գիտությունների թեկնածու Հրագ Փափզյանը), Մանուկ Ավետիքյանը, Ուղուր Ունգուրը, Անի Բալըքչըն (Սևակի մայրը-խմբ․), Լեռնա Էքմեքչիօղլուն (Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիաների Ինստիտուտի դասախոս, ամերիկահայ պատմաբան-խմբ․) և այլ բանախոսներ։
Ուղիղ եթերով անցկացվող միջոցառումների հղումը ստորև՝ www.facebook.com/NorZartonk/live ։