Ցեղասպանություն15:53, 23 Ապրիլ 2020
Թուրքիայի Մարդու իրավունքների միությունը պահանջում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և փոխհատուցում վճարել
Թուրքիայի Մարդու իրավունքների միության (İHD) ռասիզմի և խտրականության դեմ պայքարի հանձնաժողովը Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի առթիվ հայտարարությամբ է հանդես եկել։ Երկրում մեծ հեղինակություն ունեցող իրավապաշտպան կազմակերպությունը պահանջել է ճանաչել Ցեղասպանությունը, ներողություն խնդրել Ցեղասպանության զոհ դարձած հայերի, հույների ու ասորիների սերունդներից, ինչպես նաև՝ նրանց պատկանող յուրացված գույքի և ունեցվածքի դիմաց փոխհատուցում վճարել։
İHD-ի հանձնաժողովի հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է․
«Ապրիլի 24-ը հայերի, ասորիների և անատոլիացի հույների դեմ գործված ցեղասպանության խորհրդանշական տարեթիվն է։ 1915թ․ ապրիլի 24-ն այն օրն է, երբ հայ մտավորական ու արվեսագետ առաջնորդների, ինչպես նաև՝ որոշ շարքային հայ քաղաքացիների, իրենց տներից հավաքելով, մահվան երթի ուղարկեցին»։
Հայտարարության հեղինակները մահվան ուղարկված հայ մտավորականներից հիշատակել են 23-ամյա բանաստեղծ Արմեն Տորյանին (Հրաչյա Սուրենյան), դասախոս, գրող և լրագրող Երվանդ Չավուշյանին, արձակագիր, բանաստեղծ, թարգմանիչ Ռուբեն Զարդարյանին, լրագրող, գրող, դասախոս, հրատարակիչ Տիրան Քելեքյանին, լրագրող, թարգմանիչ Երվանդ Սրմաքեշխանլյանին (Երուխան), բանաստեղծ, արձակագիր, բժիշկ Ռուբեն Սևակ Չիլինգարյանին, բնագետ, բանասեր, խմբագիր, ՀԲԸՄ հիմնադիրներից Նազարեթ Տաղավարյանին, բանաստեղծ, արձակագիր, թարգմանիչ, դասախոս Լևոն Լարենց Քիրիշչյանին, բանաստեղծ Դանիել Վարուժանին, գրող Սիամանթոյին (Ատոմ Երջանյան), երգիչ, երգահան, բանահավաք, մանկավարժ, վարդապետ Կոմիտասին, բանաստեղծ, արձակագիր, իրավաբան, պատգամավոր Գրիգոր Զոհրապին։
«Ցեղասպանությունից և դրա հերքումից հետո՝ մինչ օրս, Թուրքիայում չեն դադարել արյունահոսությունները, արցունքները, ողբերը, որովհետև հանցանքը չի պատժվել, այն շարունակվում է նոր հանցանքներով և հանցագործները անպատիժ են մնում, որովհետև արդարությունը չի վերականգնվել, Ցեղասպանության անշիրիմ զոհերը շարունակում են տառապել։

Геноцид09:35, 24 Апрель 2020
Комиссия по борьбе с расизмом и дискриминацией союза по правам человека (IHD) Туреции опубликовала заявление по случаю 105-й годовщины Геноцида армян.
Известная правозащитная организация страны потребовала признания Геноцида, извинений перед потомками армян, греков и ассирийцев, ставших жертвами Геноцида, а также компенсации за их незаконно присвоенное имущество.
В заявлении комиссии IHD, в частности, говорится: «24 апреля – символическая дата Геноцида против армян, ассирийцев и анатолийских греков. 24 апреля 1915 года – день, когда армянские интеллектуалы и искусствоведы, а также рядовые граждане Армении были вызволены из своих домов, чтобы идти на смерть».
Как отмечает Эрмениабер, авторы заявления упомянули 23-летнего поэта Армена Торяна (Грачья Суренян), лектора, писателя и журналиста Ерванда Чавушяна, прозаика, поэта, переводчика Рубена Зардаряна, журналиста, писателя, лектора, издателя Тирана Келекяна, журналиста, переводчика Ерванда Срмакешханляна (Ерухан), поэта, прозаика, доктора Рубена Севака Чилингаряна, натуралиста, филолога, редактора, одного из основателей AGBU Назарета Тагаваряна), певца, композитора, фольклорного коллекционера, педагога, вардапета Комитаса, поэта, прозаика, юриста, депутата Григора Зорапа.
«Начиная с самого Геноцида и его отрицания до сих пор кровопролитие, слезы и траур в Турции не прекращаются, потому что преступление не наказано, оно продолжается новыми преступлениями, а преступники остаются безнаказанными, потому что правосудие не восстановлено, несправедливые жертвы Геноцида продолжают страдать.