Քաղաքական14:15, 04 Մայիս 2020
Գերմանական Bertelsmann Stiftung վերլուծական կենտրոնը (նաև հիմնադրամ) վերջին երկու տարում առաջին անգամ իր փոխակերպման ինդեքսում Թուրքիային գնահատել որպես ավտորիտար երկիր:
Մասնավորապես նշել է, որ Թուրքիայի ներքին քաղաքականության վրա շարունակում են մեծ ազդեցություն ունենալ ազգայնական, իսլամիստական և ավտորիտար ուժերը: Դրանից զատ ընդգծվում է, որ հատկապես պետական կառավարման նախահագական համակարգին անցնելուց հետո Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ տեղի են ունեցել կտրուկ փոփոխություններ:
«Սահմանադրական փոփոխությունները փաստացի վերջ դրեցին խորհրդարանական կառավարման համակարգին, որը գործում էր Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրումից ի վեր»։
Ըստ գերմանական հիմնադրամի՝ նոր համակարգն ավելի արագացրեց ավտորիտարացման գործընթացը Թուրքիայում: Դրա վառ ապացույցն այն էր, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեղաշրջման փորձից հետո հայտարարեց արտակարգ դրություն, որը տևեց երկու տարի:
«Թուրքիայի ներքին ավտորիտարացման գործընթացը բացասական ազդեցություն ունեցավ նաև այլ երկրների հետ հարաբերությունների վրա: Եվրիամիության և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները վատացան: Թուրքիայի եվրաինտեգրման բանակցությունները, փակուղի մտան, իսկ առանձին մի քանի եվրոպական երկրների հետ հարաբերությունները հասան գրեթե խզման եզրին»:

Политика11:12, 04 Май 2020
Немецкий фонд и исследовательский центр Bertelsmann Stiftung впервые за два года в своём Индексе трансформации назвал Турцию авторитарной страной.
Фонд заявил, что на внутреннюю политику Турции всё больше оказывают влияние националистические, исламистские и авторитарные силы. Кроме того, в международной политике страны произошли радикальные преобразования, особенно после перехода на президентскую форму правления, которая вступила в силу после национальных выборов, прошедших в июне 2018 года, указали в фонде.
«Эти выборы фактически положили конец парламентской системе Турции, существовавшей с момента основания современной Турецкой Республики в 1923 году», — добавили в фонде.
По данным фонда, новая система ускорила процесс авторитаризма при президенте Реджепе Тайипе Эрдогане даже после окончания двухлетнего режима чрезвычайного положения, которое правительство объявило после неудавшейся попытки государственного переворота, предпринятой в июле 2016 года.
«Внутренний процесс автократизации имел далеко идущие последствия для международных отношений Турции. Отношения страны с ЕС и США быстро ухудшились. Переговоры Турции о вступлении в ЕС зашли в тупик, а её двусторонние связи с несколькими отдельными государствами-членами ЕС, оказались на грани разрыва», — добавили аналитики.