Մշակութային10:59, 26 Հունիս 2020
Գիտնական Սեդաթ Ուլուգանան պոլսահայ «Ակոս» թերթում ահազանգում է, որ հին Արճեշի հայկական այդ եկեղեցին հայտնվել է գանձագողերի թիրախում։ Նա պաշտպանության կոչ է անում և հավելում, որ եթե միջոցներ չձեռնարկվեն, ապա պատմական ևս մեկ ժառանգություն կոչնչանա։
Ուլուգանան հայտնել է, որ Հին Արճեշը, որի մի հատվածն այսօր կոչվում է «Չելեբիբաղը» 1841թ․ Վանա լճի ջրի մակարդակի բարձրացման հետևանքով աստիճանաբար լքվել և ջրի տակ էր անցել։
Սակայն երաշտի պատճառով ջրի մակարդակը կրկին նվազել էր և «խորտակված քաղաքը» ջրի երես է դուրս եկել։
Գիտնականն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ Թուրքիայում մինչև այսօր խոսվում էր Հին Արճեշի ամրոցի ներքին կառույցների և պատմական մզկիթի մասին, այնինչ ընդհանրապես չէր քննարկվում եկեղեցու գոյության մասին։
Նա մեջբերել է 1655թ․ Արճեշ այցելած հայտնի ճանապարհորդ Էվլիյա Չելեբիի՝ Արճեշի ամրոցի վերաբերյալ խոսքերը․ «Վանա լճի եզերքին՝ ցածր ժայռոտ բլրի վրա, 4 կողմից հզոր մի ամրոց է։ Ամեն քարը փղի չափ է։ Այնքան մեծ է, որ կարող են ձիասպորտով (ձիասպորտի հատուկ տեսակ, որով զբաղվել են թուրքերը--խմբ․) զբաղվել։ Ամրոցը երկու դուռ ուներ։ Ադիլջեվազի (Ալջավազ, Արծկե-խմբ․) դուռը մեծն է»։
Չելեբին հայտնում է նաև Արճեշի ամրոցում շուրջ հազար տների, 200 վաճառակետերի, ինչպես նաև Արճեշ քաղաքի քրիստոնյա բնակչության մասին։
Գիտնականի խոսքով՝ պատմական աղբյուրները հայտնում են, որ Արճեշի այս եկեղեցին կառուցվել է հայկական հնագույն Թարհանների տոհմի հոգևորականների կողմից։
Հիշեցնենք, որ 18-րդ դարի երկրորդ կեսից, Վանա լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով հին Արճեշն աստիճանաբար անցնում է ջրի տակ և 19-րդ դարի երկրորդ կեսից այլևս չէին երևում նրա շենքերը, եկեղեցիները, բնակելի տները և մյուս կառույցները։ Միայն խիստ ալեկոծությունների ժամանակ, երբ լճի ալիքները նահանջում էին դեպի խորքերը, հազիվ նշմարվում էին նրա պաշտպանական պարիսպների ու դրանց աշտարակների մնացորդները։ Պատմական Արճեշը ջրի տակ թաղվելուց հետո, դրանից մի փոքր հյուսիս, ավելի բարձրադիր վայրում կառուցել են Ականց անունը կրող (Նոր Արճեշ, թուրքերեն՝ Էրջիշ) քաղաքը։

ОБЩЕСТВО14:05, 26 Июнь 2020
Ученый Седат Улугана в стамбульской армянской газете «Агос» предупреждает, что эта армянская церковь в старом Арчеше была разграблена охотниками за сокровищами. Он призвал к защите памятника и добавил, что если не будут приняты меры, будет уничтожено еще одно историческое наследие, передает Ermenihaber.am.
Улугана сообщает, что Старый Арчеш, часть которого теперь называется Челебибах в 1841 году ушла под воду, когда уровень воды в озере Ван поднялся.
Однако из-за засухи уровень воды снова снизился, и «затонувший город» вышел на поверхность.
Ученый обратил внимание на то, что в Турции до сегодняшнего дня велись разговоры о внутренних сооружениях старой арчешской крепости и исторической мечети, хотя существование церкви вообще не обсуждалось.
Он цитирует слова знаменитого путешественника Эвлии Челеби, посетившего Арчеш в 1655 году, о крепости Арчеш: «На берегу озера Ван, на невысоком скалистом холме, с четырех сторон находится мощная крепость. Каждый камень размером со слона. Она настолько велика, что можно заниматься конным спортом. Замок имел две двери. Дверь Адильджеваз большая».
Челеби сообщает о тысяче домов, 200 торговых точек в крепости Арчеш, а также о христианском населении города.
По словам ученого, исторические источники сообщают, что эта церковь в Арчеше была построена духовенством древней армянской династии Тархан.