Ռազմական11:55, 10 Մարտ 2021
Թուրքիայի նախագահականի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը օրերս անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից Իտալիայի հետ համատեղ արտադրվող (Atak) ռազմական ուղղաթիռների՝ Պակիստանին կատարվելիք վաճառքը ԱՄՆ-ի կողմից արգելափակելու մասին:
Քալընը նշել է, որ ավելի վաղ Պակիստանի հետ 30 ուղղաթիռի վաճառքը հնարավոր չի եղել, ԱՄՆ-ի ստեղծած խոչընդոտների պատճառով՝ միաժամանակ նշելով, որ դրանից Վաշինգտոնը նույնպես տուժելու է, քանի որ Պակիստանի հայտարարծ մրցույթում այս անգամ կարող է հաղթել Չինաստանը:
Թեմայի վերաբերյալ մեկնաբանություններ է արել ռուս ռազմական փորձագետ Նիկոլայ Կոստիկին: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի քայլը լուրջ վնաս կհասցնի Թուրքիայի իմիջին, սակայն երկարաժամկետ կտրվածքով կարող է հնարավորություն լինել Անկարայի համար: Կոստիկինը թուրքերին խորհուրդ է տվել այլևս չվստահել ամերիկյան կողմին և լրջորեն աշխատել ուղղաթիռի սեփական շարժիչն արտադրելու ուղղությամբ: Ռուս փորձագետը, հետևելով վերջին շրջանում Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից հեռացնելու ռուսական քաղաքականությանը, Անկարային խորհուրդ է տվել դաշինքում իր ինքնուրույն խաղացող լինելը ցույց տալու նպատակով «ռազմական ոլորտում շարունակել բալանսավորված քայլերը և ռուսական Ս-400 ՀՕՊ համակարգերից բացի այլ զինատեսակներ ևս ձեռք բերել»:
«Չի կարելի վստահել ամերիկացիներին, որոնք ցանկանում են տեսնել ոչ թե հզոր, այլ վերահսկելի Թուրքիա»,- եզրափակել է Կոստիկինը:

Армия12:42, 10 Март 2021
Эксперт прокомментировал блокировку Соединёнными Штатами поставки военных вертолётов из Турции в Пакистан
Соединенные Штаты воспрепятствовали поставкам 30 ударных вертолетов ATAK турецкого производства в Пакистан. Как заявил пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын, комментируя последствия санкций США против его страны из-за покупки российских систем ПВО С-400, теперь вертолеты, возможно, получит Китай.
Тему прокомментировал российский военный эксперт Николай Костикин. Он отметил, что этот шаг США серьезно повредит имиджу Турции, но в долгосрочной перспективе может стать возможностью для Анкары. Костыкин посоветовал туркам больше не доверять американской стороне и предпринять шаги над созданием собственного вертолетного двигателя.
По словам эксперта, Турция должна и дальше вести независимую политику.  Костыкин посоветовал Анкаре приобрести и другие вооружения, кроме российских ЗРК С-400.