Հոդված14:35, 28 Ապրիլ 2021
Armenpress լրատվական գործակալությունը հրապարակել է «1915-ից մեկ դար անց. հայ ժողովուրդը կրկին բախվում է մշակութային ցեղասպանության» խորագրով հոդված, որտեղ ներկայացվել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը։
2021թ., սակայն, հայ ժողովուրդն իր 1.5 մլն զոհերի, հայրենիքի կորուստը հիշատակում է այնպիսի պայմաններում, որոնք, կարծես, նրան հետ են տարել ցեղասպանությանը հաջորդած ժամանակաշրջան, երբ Թուրքիան սկսեց իրագործել հայերի մշակութային ցեղասպանությունը:
2020թ. աշնանը Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի՝ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմից հետո պատմությունը, կարծես, կրկնվում է: Պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանն իր վերահսկողության տակ անցած տարածքներում ավերում ու պղծում է հայկական մշակութային և պատմական ժառանգությունը:
Սա հայերի մոտ հիմնավոր վախ է առաջացնում, որ 2020-ի հայրենազրկրկումից հետո Ադրբեջանը հայկական ժառանգության նկատմամբ վարելու է այն նույն ոչնչացման քաղաքականությունը, ինչը՝ 1915-ի ցեղասպանությունից հետո իրագործել ու շարունակում է իրագործել Թուրքիան:
Ցեղասպանությանը հաջորդող տարիներին հայ ժողովրդի պատմական հայրենիքում և Թուրքիայի այլ քաղաքներում սիստեմատիկաբար իրականացվել է հայ ժողովրդի հետքը ջնջելու քաղաքականությունը:
Տարբեր կառույցների փաստահավաք աշխատանքները համադրելով՝ պարզ է դառնում, որ մինչև Ցեղասպանությունը, Օսմանյան կայսրությունում՝ մասնավորապես Արևմտյան Հայաստանում, հայ ժողովուրդն ունեցել է 4600-ից ավել եկեղեցիներ, վանքեր, դպրոցներ, գերեզմանոցներ ու հիվանդանոցներ: Մեծ մասը՝ 2000-ից ավելին, եղել են պաշտամունքային վայրեր: Այս պատմական և մշակութային նշանակություն ունեցող հուշարձանների մեծ մասը կամ ոչնչացվել է, կամ դրանց անվերականգնելի վնաս է հասցվել Թուրքիայի՝ 100 տարի շարունակվող նպատակաուղղված քաղաքականության արդյունքում:
Հայկական եկեղեցիներն ու վանքերը դիտավորյալ ոչնչացվել են, կամ որպես սեփականություն հանձնվել անհատների, բնակավայրերից հեռու գտնվող եկեղեցիները անտերության են մատնվել՝ թողնվելով ժամանակի և բնության քմահաճույքին (1, 2), մի մասն էլ որպես պատրաստի շինություն օգտագործվել են այլ նպատակներով՝ ախոռ, գրադարան, թանգարան, կինոթատրոն, սակայն ավելի հաճախ դրանք վերածվել են մզկիթի, որոնց մեծ մասի հայկականությունը ժխտվում է (1, 2, 3, 4, 5):
Հայկական ժառանգության ավերման գործում պետությանն անգնահատելի ծառայություն են մատուցել գանձ որոնողները: «Հայերի թաքցրած ոսկիները գտնելու» մոլուցքով տարված գանձախույզները պետության թողտվությամբ տասնամյակներ շարունակ անդառնալիորեն ավերել են հայկական եկեղեցիները, գերեզմանոցները և նույնիսկ հայերից մնացած տները (1, 2):
Վերջին տասնամյակում փոքրամասնությունների, այդ թվում նաև հայերի մշակութային-կրոնական օբյեկտների պահպանման հարցում Թուրքիան պետական մակարդակով հոգածության պատրանք է ստեղծել՝ մասնակիորեն վերականգնելով մեկ-երկու այնպիսի կրոնական նշանակության հաստատություններ, որոնց հայկականությունն անհերքելի է նույնիսկ թուրքական համակարգված ժխտողականության պայմաններում:
Նման օրինակ է Վանա լճի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցին, որի վերականգնումն իրականում քաղաքական և քարոզչական քայլ էր, որի նպատակներից մեկն էլ 1000-ավոր եկեղեցիների ավերման փաստը քողարկելն էր:
Իսկ իրական պատկերն այն է, որ այսօր էլ շարունակվում են հայկական ժառանգության ոչնչացումը, ինչն ակնհայտ խախտում է 1923թ. ստորագրված Լոզանի պայմանագրի այն կետը, որով Թուրքիան պարտավորվում է պահպանել և վերանորոգել փոքրամասնությունների կրոնական և մշակութային ժառանգության օբյեկտները: Վերջին տասը տարիների ընթացքում Թուրքիայում ավերվել են Մուշի, Մալաթիայի հայկական թաղամասերը, վաճառքի են հանվել հայկական կանգուն, կամ կիսավեր եկեղեցիներ (1):
Ահա Թուրքիայի այս քաղաքականությունն է, որ Ցեղասպանությունից 106 տարի անց ապրիլի 24-ը հայերին ստիպում է զուգահեռներ անցկացնել մեկ դար առաջ Թուրքիայում սկսված և 21-րդ դարում Թուրքիա-Ադրբեջան դաշինքի կողմից շարունակվող հայատյաց քաղաքականության միջև։
Ադրբեջանը, Թուրքիայի օրինակով նույն սիստեմատիկ քաղաքականությունը որդեգրած, լծվել է 2020թ. պատերազմից հետո իր վերահսկողության տակ անցած տարածքները հայկականությունից մաքրելու գործին: Կիրառվում է գրեթե նույն գործիքակազմը, ինչ Թուրքիան. այն ամենը ինչ հայկական է, կամ հիմնահատակ ոչնչացվում է, կամ պատերի վրայից հայկական արձանագրությունները ջնջելով, ներկայացվում է իբրև այլ էթնիկ-կրոնական խմբերի սեփականություն:
Պատերազմին հաջորդած ընդամենը մի քանի ամիսների ընթացքում բազմաթիվ նման դեպքեր են արձանագրվել, ընդ որում պետության բարձրագույն ղեկավարության անմիջական մասնակցությամբ: Այս հարցում առաջամարտիկի դերը ստանձնել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Նա մարտին այցելել էր Լեռնային Ղարաբաղի օկուպացված Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի 12-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցի՝ հայտարարելով, թե այն աղվանական է, իսկ վրայի 12-րդ դարի հայկական արձանագրությունները կեղծված են հայերի կողմից: Հայկական ժառանգության յուրացման քաղաքականություն է տարվում Արցախի բոլոր կարևորագույն կրոնական կառույցների հարցում:
Իսկ համեմատաբար նոր և ոչ շատ հայտնի եկեղեցիները հիմնահատակ ոչնչացվում են: Վառ օրինակ է ադրբեջանական ԶՈւ վերահսկողության տակ անցած Ջաբրայիլի հայկական ս․ Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին, որի առեղծվածային անհայտացման մասին ռեպորտաժ էր պատրաստել բրիտանական BBC-ին: Անգլիացի լրագրողին դժվարությամբ էր հաջողվել տեղորոշել հայկական եկեղեցու գտնվելու վայրը, քանի որ այն ադրբեջանական ուժերը հիմնահատակ ավերել էին այնպես, կարծես որևէ եկեղեցի չէր էլ եղել։ Նույն կերպ 2005-2006թթ. առանց իսկ մի հետք թողնելու Ադրբեջանի իշխանություններն ավերել էին Ջուղայի միջնադարյան հայկական խաչքարերը։
Պատերազմից հետո անցել է ընդամենը 6 ամիս, սակայն բազմաթիվ են սոցցանցերում տարածվող տեսանյութերը, որտեղ անպատժելիությունից խրախուսված ադրբեջանցի զինվորները ոգևորությամբ քանդում, պղծում ու ոտնատակ են տալիս հայկական գերեզմանոցները, տները, եկեղեցիները, սրբապատկերները՝ իրենց արարքը մեծագույն հերոսություն ներկայացնելով:
Սակայն Ադրբեջանը կարծես պետության կողմից խրախուսվող այս քաղաքականության մեջ որոշել է գերազանցել Թուրքիային: Այն ամենն, ինչ Թուրքիան արել է հայկական հետքը վերացնելու համար 100 տարում, Ադրբեջանը ցանկանում է անել շատ ավելի կարճ ժամանակահատվածում:
Հավանաբար, սա է պատճառը, որը պատերազմի ավարտից հետո՝ մինչև այսօր, Ադրբեջանն ամեն կերպ ձգձգում է UNESCO-ի մշակութային արժեքների վիճակը գնահատող անկախ փորձագետների այցը տարածաշրջան և Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական մշակութային, կրոնական և պատմական հուշարձանների գույքագրումը:
Հավանաբար, այս նպատակաուղղված քաղաքականությունը հստակ նպատակ ունի՝ հնարավորինս վերացնել հայկական հետքը հայ ժողովրդի պատմական հայրենիքի այս հատվածից ևս:

Статья16:18, 28 Апрель 2021
В армянском государственном информационном агентстве Armenpress опубликована статья под названием «Спустя столетие после 1915 года: армянский народ снова столкнулся с культурным геноцидом». В статье рассказывается об армянофобской политике Турции и Азербайджана.
Ниже представляем статью։
К 2021г. однако армянский народ упоминает о потере 1,5 млн. своих жертв, Родины в таких условиях, которые, кажется, увели его обратно в период после геноцида, когда Турция начала осуществлять культурный геноцид армян.
Осенью 2020г., после войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха при содействии Турции, история, кажется, повторяется. Азербайджан разрушает и оскверняет армянское культурное и историческое наследие на территориях, попавших в результате войны под его контроль.
Это вызывает у армян обоснованный страх, что после завоевания родины в 2020 году Азербайджан будет проводить ту же политику уничтожения армянского наследия, которую после геноцида 1915 года осуществила и продолжает осуществлять Турция.
В годы, последовавшие за геноцидом, политика стирания следов армянского народа систематически проводилась на исторической родине армянского народа и в других городах Турции.
Сопоставляя работы по сбору фактов различных структур, становится ясно, что до геноцида в Османской империи, в частности в Западной Армении, армянский народ имел более 4600 церквей, монастырей, школ, кладбищ и больниц. Большинство из них, более 2000, были местами отправления культа. Большинство этих памятников исторического и культурного значения были либо разрушены, либо непоправимо повреждены в результате целенаправленной политики Турции, проводимой в течение 100 лет.
Армянские церкви и монастыри преднамеренно уничтожались или передавались в собственность частным лицам, находящиеся вдали от населенных пунктов церкви подверглись бесхозности, доставаясь прихоти времени и природы, а часть использовалась в качестве готового сооружения для других целей: конюшни, библиотека, музей, кинотеатр, однако чаще они превращались в мечеть, большая часть которых отрицает армянственность. (1, 2, 3, 4, 5):
Охотники за сокровищами оказали государству неоценимую услугу в уничтожении армянского наследия. Охотники за сокровищами, одержимые «поиском спрятанного армянского золота», десятилетиями безвозвратно разрушали армянские церкви, кладбища и даже дома, оставленные армянами.
За последнее десятилетие Турция создала иллюзию заботы на государственном уровне о сохранении меньшинств, в том числе армянских культурных и религиозных объектов, путем частичного восстановления одного или двух религиозных учреждений, армянская принадлежность которых неоспорима даже перед лицом систематического отрицания Турции.
Одним из таких примеров является армянская церковь Сурб Хач на острове Ахтамар на озере Ван, восстановление которой было фактически политико-пропагандистским шагом, одной из целей которого было прикрыть разрушение 1000 церквей.
А реальная картина в том, что и сегодня продолжается уничтожение армянского наследия, что является очевидным нарушением подписанного в 1923 году Лозаннским договором пункт, по которому Турция обязуется сохранять и ремонтировать объекты религиозного и культурного наследия меньшинств. За последние десять лет в Турции были разрушены армянские районы Муш и Малатья, выставлены на продажу армянские целые или полуразрушенные церкви.
Именно эта политика Турции через 106 лет после Геноцида, 24 апреля, вынуждает армян провести параллели между антиармянской политикой, начатой в Турции столетие назад и продолженной турецко-азербайджанским альянсом в 21 веке.
Азербайджан, следуя примеру Турции, проводит такую же системную политику: очистить территории, попавшие под его контроль после войны, от армянской истории. Используется практически тот же инструментарий, что и в Турции. Все армянское либо полностью уничтожено, либо, стирая армянские надписи со стен, выдается за собственность других этноконфессиональных групп.
Всего через несколько месяцев после войны было зарегистрировано множество таких случаев при непосредственном участии руководства государства. Президент Азербайджана Ильхам Алиев взял на себя инициативу в этом вопросе. В марте он посетил армянскую церковь XII века Сурб Аствацацин в деревне Цакури в оккупированном Гадрутском районе Нагорного Карабаха, заявив, что это афганская церковь и что армянские надписи XII века на ней были сфальсифицированы армянами. Политика присвоения армянского наследия проводится в отношении всех важнейших религиозных строений Арцаха.
А относительно новые, не очень известные церкви полностью разрушаются. Яркий пример — Церковь Святой Марии Богородицы и армянская церковь в Джебраиле, перешедшем под контроль Вооруженных сил Азербайджана, о загадочном исчезновении которой сообщила британская BBC. Английский журналист с трудом определил местонахождение армянской церкви, так как она была полностью разрушена азербайджанскими войсками, как будто церкви и не было. Таким же образом в 2005-2006 гг. власти Азербайджана бесследно уничтожили средневековые армянские хачкары Джульфы.
Церковь Успения Пресвятой Богородицы, о загадочном исчезновении которой сообщила британская BBC. Английский журналист с трудом определил местонахождение армянской церкви, так как она была полностью разрушена азербайджанскими войсками, как будто церкви не было. Таким же образом в 2005-2006 гг. Власти Азербайджана бесследно уничтожили средневековые армянские хачкары Джульфы.
После войны прошло всего 6 месяцев, но в социальных сетях распространяется множество видеороликов, где азербайджанские солдаты, поощряемые безнаказанностью, злобно сносят, оскверняют и топчут армянские кладбища, дома, церкви, иконы, представляя свои действия величайшим героизмом.
Однако создается впечатление, что Азербайджан решил превзойти Турцию в этой поощряемой государством политике. Все, что Турция сделала для устранения армянского следа за 100 лет, Азербайджан хочет сделать в гораздо более короткие сроки.
Вероятно, потому после окончания войны Азербайджан до сегодняшнего дня откладывает визит независимых экспертов по оценке состояния культурных ценностей ЮНЕСКО в регион, для инвентаризации армянской культурной, религиозной и исторической ценностей, перешедших под контроль Азербайджана.
Наверное, у этой целенаправленной политики есть четкая цель — максимально устранить армянский след из этой части исторической родины армянского народа.
Азербайджан, следуя примеру Турции, проводит такую же системную политику. очистить территории, находящиеся под его контролем, после войны против армянства.