Ցեղասպանություն13:54, 04 Մայիս 2021
Թուրք վերլուծաբանի անդրադարձը Հայոց ցեղասպանության հարցում Իրանի դիրքորոշմանը
Թուրքական ընդդիմադիր «Cumhuriyet» թերթի լրագրող Մուսթաֆա Բիրոլ Գյուգերն իր սյունակում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության հարցում Իրանի ունեցած պաշտոնական դիրքորոշմանը:
Հոդվածի հեղինակը հետևյալ շեշտադրումներն է արել. «Իրանը, որը հանդիսանում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից գրեթե շրջափակման մեջ գտնվող Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերը, պաշտոնապես չի ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը։ Պատճառն այն է, որ Իրանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների պահպանման անհրաժեշտություն է տեսնում: Բայց տարածաշրջանային մի շարք հարցերում, ինչպիսին օրինակ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն է, Իրանն անցել է Հայաստանի կողմը»:
Մուսթաֆա Բիրոլ Գյուգերը նաև նշում է, որ Իրանի բազմաթիվ ղեկավարներ, ինչպես օրինակ Իրանի նախկին նախագահ Մոհամադ Խաթամին, ժամանակին այցելել է Երևանում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
«Ավելին, դեռ 2010-ին Իրանի փոխնախագահ Համիդ Բաղային Թուրքիային դատապարտել է ցեղասպանական գործողությունների համար: Դա երկու երկրների միջև ճգնաժամի պատճառ էր դարձել»,-հիշեցնում է հոդվածի հեղինակը։
Հայոց ցեղասպանության հարցը թուրք վերլուծաբանը ներկայացնում է ժխտողականության դիրքերից՝ համարելով դա հայկական շրջանակների կողմից արվող պնդում ընդամենը։