Ռազմական14:34, 03 Հունիս 2021
Թուրքական պետական լրատվամիջոցը բացահայտել է 44-օրյա պատերազմում սպանված ադրբեջանցի զինվորների իրական թիվը
Թուրքիայի պետական «TRThaber» լրատվականն ուշագրավ բացահայտում է արել արցախյան 44—օրյա պատերազմում Ադրբեջանի բանակի կենդանի ուժի կորուստների մասին:
«TRThaber»-ի ռուսական բաժնի տելեգրամյան էջում տեղեկություն է հայտնվել Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան ուղարկված հերթական հումանիտար օգնության մասին: Գրառման մեջ նշվել է, որ Թուրքիայից նվերներ են ուղարկվել «44-օրյա պատերազմում զոհված 6.000 զինծառայողների երեխաների համար»:
Նշենք, որ Ադրբեջանի պաշտոնապես հայտարարել էր, որ արցախյան 2-րդ պատերազմում զոհվել է ադրբեջանական բանակի 2900 զինծառայող:
Հրապարակումից քիչ անց թուրքական լրատվամիջոցը փոփոխություն է կատարել լրատվանյութի տեքստում՝ 6.000 թվի մեջ ավելացնելով նաև վիրավորներին։

Политика15:27, 03 Июнь 2021
Телеграм-канал  российской службы турецкого информационного сайта TRT опубликовал видеоматериал, в котором  президент Федерации детских игр и спортивных клубов Турции Мехмет Мутлу  заявил, что Турция отправила в Азербайджан караван подарков для детей азербайджанских солдат «погибших» во время  44-дневной войне в Арцахе.
Примечательно то, что в аннотации к видеоматериалу телеграм-канала отмечается, что подарки получат семьи шести тысяч азербайджанских военнослужащих, погибших в 44-дневной .
Интересно, что  минобороны Азербайджана заявило, что число азербайджанских военных, погибших в войне за Карабах, увеличилось до 2900.