Մշակութային12:24, 14 Հունիս 2021
Վանի Սուրբ Թովմաս հայկական լքյալ վանքը վերածվել է ախոռի (Ֆոտո)
Վանի Սուրբ Թովմաս հայկական վանական համալիրը կիսավեր, լքված և անմխիթար վիճակում է։ Գանձախույզների ավերումների ու վատ կլիմայական պայմանների պատճառով մեծապես վնասված այդ համալիրը կարիք ունի վերականգնման ու խնամքի։
Թովմաս առաքյալի մասունքների ամփոփման նպատակով 11-րդ դարում կառուցված եկեղեցին գտնվում է Վանա լճի անմիջական հարևանությամբ՝ 2․000մ բարձրություն ունեցող բլրի գագաթին։
Վանի Գևաշի (Ոստան) գավառի Ալթընսաչ գյուղի մերձակայքում գտնվող վանական համալիրի հեռավորությունը Վանա լճից 80 մետր է, Վան քաղաքից՝ 75կմ, իսկ Գևաշից՝ 40 կմ։ Այստեղ կարելի է հասնել և ցամաքային ճանապարհով, և նավով։
Պատմական այս կառույցը կիսավեր լինելու պատճառով անտեսված է նաև զբոսաշրջիկների կողմից։ Վերականգնման ու համապատասխան խնամքի դեպքում այն կարող է զբոսաշրջության կարևոր կենտրոն դառնալ։
Չնայած թուրքական իշխանություններին ուղղված բազմաթիվ կոչերին՝ վանական համալիրը բարեկարգելու և պահպանելու համար դեռևս ոչ մի միջոց չի ձեռնարկվել:
Սուրբ Թովմաս հայկական վանքի տարածքը մի կողմից գանձախույզների թիրախ է, իսկ մյուս կողմից՝ անասունների համար արոտավայր և ախոռ: