Հասարակական13:20, 21 Հունիս 2021
Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP-ԱԶԿ) նախկին պատգամավոր Ֆևզի Իշբաշարանը սկանդալային բացահայտում է արել նախկին նախարար Օղուզհան Ասիլթյուրքի ծագման մասին: Վերջինս ժամանակին պատշոնավարել է ներքին գործերի, ապա նաև արդյունաբերության և տեխնոլոգիայի նախարարությունում։
Իշբաշարանը հայտնել է, որ այդ նախկին նախարարի՝ Օղուզհան Ասիլթյուրքի իրական անուն-ազգանունը Դուրմուշ Դուրդույան է, ուղղակի նա 34 տարեկանում դիմել է դատարան և փոխել իր անուն ազգանունը:
Նշվում է, որ 52 տարի առաջ կատարած անվանափոխությամբ Օղուզհան Ասիլթյուրքի քաղաքական կարիերան սկսել է վերելք ապրել:
«Շատ լավ, կրոնափոխ լինելով կարող ես մուսուլման դառնալ, անուն-ազգանունդ էլ կարող ես փոխել, սակայն ազգը, որին դու պատկանում ես, չի փոխվում, ամաչելու ոչինչ չկա»,-գրել է Իշբաշարանը: Նաև նշել է, որ Թուրքիայում քրիստոնյա թուրքեր կան, բայց նրանք իրենց անունները չեն փոխել։
Դիմելով Ասիլթյուրքին՝ Իշբաշարանը հետևյալ հարցադրումն է արել.
«Ասենք թե Դուրմուշ Դուրդույան անունդ փոխեցիր, ինչու՞ վերցրեցիր այնպիսի հավակնոտ անուն, ինչպիսին Օղուզհան Ասիլթյուրքն է: Գոնե վերցնեիր Ահմեդ Չելիքի, Հասան Յըլմազի կամ Մուսթաֆա Քեսերի նման անուններ»:
Իշբաշարանը հայտնում է, որ Ասիլթյուրքը Դուրմուշ Դուրդույան անվամբ հիմնական կրթությունը ստացել է Մալաթիայում, այնուհետև ավարտել Ստամբուլ համալսարանի շինարարության ֆակուլտետը: Նույն անվամբ աշխատել է որպես անկախ խորհրդատու/ինժեներ:
«Մի օր ծանոթանում ես (Նեջմեթթին) Էրբաքանի (Թուրքիայի նախկին վարչապետ) հետ ու հետո դառնում Օղուզհան Ասիլթյուրք, հետո պատգամավոր, հետո նախարար... »
Իշբաշարանը պնդել է, որ ընդհանրապես չի ցանկացել գրել այդ ամենի մասին, ուղղակի ցանկացել է պատմել «Թուրքիայի դառը ճշմարտությունը»:
«Իրականում Դուրմուշ Դուրդույանը Օզալի, Դեմիրելի, Էրբաքանի պես Ստամբուլի տեխնիկական համալսարանի շրջանավարտ է, սակայն որպես Թուրքիայի հայ քաղաքացի նրանց պես բախտավոր չի եղել և կառավարությունում լավ աշխատանքի չի կարողացել անցնել:
Բայց հենց որ դառնում է Օղուզհան Ասիլթյուրք, դռները նրա առաջ բացվում են»,- հեգնել է Իշբաշարանը:
Հիշեցնենք, որ թուրքական ազգայնական «Երջանկություն» կուսակցության խորհրդատվական խորհրդի նախագահ 86-ամյա Օղուզհան Ասիլթյուրքը Էրդողանի մերձավորն է:

Политика17:07, 21 Июнь 2021
Бывший член правящей Партии справедливости и развития (AKP-AKP) Февзи Ишбашаран сделал скандальное разоблачение о происхождении бывшего министра Огузгана Аслитюрка, сообщает Инфотека 24, ссылаясь на Ermenihaber.
Последний когда-то работал в Министерстве внутренних дел, затем в Министерстве промышленности и технологий.
Ишбашаран сообщил, что настоящее имя бывшего министра – Дурмуш Дурдуян, он обратился в суд в возрасте 34 лет, чтобы изменить свое имя.
Отмечается, что после смены имени 52 года назад политическая карьера Огузгана Асилтюрка начала процветать.
«Хорошо, изменив веру, вы можете стать мусульманином, вы можете изменить свое имя, но нация, к которой вы принадлежите, не меняется, нечего стыдиться», – написал Ишбашаран. Он отметил, что в Турции есть турки-христиане, но они не меняли своих имен.
Обращаясь к Асилтюрку, Ишбашаран задал следующий вопрос:
«Допустим, вы изменили свое имя Дурмуш Дурдуян, почему вы взяли такое амбициозное имя, как Огузган Асилтюрк? Хотя бы, взяли бы такие имена, как Ахмед Челик, Хасан Йылмаз или Мустафа Кессер».
По словам Ишбашарана, Асилтюрк получил базовое образование в Малатье под именем Дурмуш Дурдуян, а затем окончил факультет строительства Стамбульского университета. Работал независимым консультантом / инженером под таким же именем.
«Однажды вы встречаетесь с (Некметтином) Эрбаканом (бывшим премьер-министром Турции), а затем становитесь Огузганом Асилтюрком, затем заместителем, затем министром …»
Ишбашаран настаивал на том, что он вообще не хотел об этом писать, он просто хотел рассказать «горькую правду Турции».
«На самом деле Дурмуш Дурдуян является выпускником Стамбульского технического университета, как и Озал, Демирель и Эрбакан, но как армянский гражданин Турции ему повезло меньше, чем им, он не смог получить хорошую работу в правительстве. Но как только он становится Огужаном Асилтурком, двери открываются для него», – издевался Ишбашаран.