Հասարակական11:51, 17 Օգոստոս 2021
Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայի Սինջան շրջանում գտնվող հայկական հնամենի գերեզմանատանը սարսափելի տեսարան է. կատարաված թալանից հետո հողի մակերեսին են հայտնվել մարդկանց գանգոսկրեր, ատամներ և այլ ոսկրակտորներ։
Ավելի քան 600 տարվա հնություն ունեցող հայկական գերեզմանատունը փաստորեն հայտնվել է գանձագողերի թիրախում։ Գերեզմանագողության մասին առաջինը հայտնել է պատմաբան Էրդինչ Աքգյուլը։ Նա լուսանկարել է տեղանքը և տեղեկացրել քաղաքապետարանին: Այժմ կատարվում է հետաքննություն՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու համար։ Համապատասխան քննության շրջանակներում գերեզմանոցի ոսկորներից նմուշներ են վերցվել։ Գերեզմանոցի տարածքը ժամանակավորապես փակվել է։
Ըստ պատմաբան Աքգյուլի՝ հիշյալ շրջանը 2-րդ կարգի պետական պահպանության տարածք է։ Նա ցավ ու ափսոսանք է հայտնել, որ գանձագողերի կողմից ոչնչացվում են պատմության հետքերը։
«Ինձ անհանգստացնում է այս իրավիճակը: Այսպես չպետք է ավերվեր: Խոսքը մարդու շիրիմի մասին է՝ անկախ նրանից, թե ով է նա: Սա շատ լուրջ բացօդյա թանգարան է: Իշխանություններից խնդրում ենք, որ այս վայրը անհապաղ առնվի լրջագույն պաշտպանության տակ»:

Регион17:10, 17 Август 2021
Древнее армянское кладбище в районе Синджан столицы Турции-Анкары, жуткое зрелище. После грабежей на земле появились человеческие черепа, зубы и прочие кости.
Древнее армянское кладбище, которому более 600 лет фактически стало объектов грабежа. О грабеже первым рассказал историк Эрдинч Акюль. Он сфотографировал эту местность и сообщил об этом в муниципалитет. Сейчас по выяснению обстоятельств происшествия ведется расследование.  Образцы были взяты из костей кладбища в рамках соответствующей экспертизы. Территория кладбища временно закрыта.
По словам историка Акгюля упомянутый регион является охраняемой государством зоной второго значения. Он выразил боль и сожаление, что следы истории уничтожаются грабителями.
«Меня беспокоит эта ситуация. Это не должно было так разрушиться. Речь идет о могиле человека, кем бы он ни был. Это очень серьезный музей под открытым небом. Мы призываем власти взять это место под серьезную охрану».