Ղարաբաղ13:38, 27 Սեպտեմբեր 2021
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն արցախյան 2-րդ պատերազմի 1-ին տարելիցին հանդիպել է իր ադրբեջանցի գործընկերոջ՝ արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
Նրանք հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով, որի ժամանակ Չավուշօղլուն Հայաստանին մեղադրել է Ադրբեջանի կողմից արված խաղաղության առաջարկն առ այսօր անպատասխան թողնելու մեջ։
Անդրադառնալով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից ստացված դրական ուղերձներին՝ Չավուշօղլուն հիշեցրել է, որ դրանք եղել են զուտ իբրև պատասխան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։
«Ի սկզբանե մեր ամենամեծ ցանկությունն էր, որ այս տարածաշրջանն արդեն լինի խաղաղ և կայուն ռեգիոն։ Դրան է միտված եղել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին արված համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի առաջարկը։ Բայց դեռևս չի եղել դրական պատասխան»։
Թուրքիայի արտգործնախարարը, ամփոփելով իր խոսքը, շեշտել է, որ հետայսու Թուրքիան Ադրբեջանի հետ միասին կոորդինացնելու և անելու է այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են լինելու հետագա գործընթացում։

Армия16:35, 27 Сентябрь 2021
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что не планирует встречу со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном для обсуждения нормализации отношений между двумя странами.
«Такого плана нет», - заявил Чавушоглу на пресс-конференции в понедельник в Анкаре, отвечая на вопросы журналистов о том, планируется ли такая встреча, какие условия выдвинет Турция для нормализации турецко-армянских отношений, и какие вопросы в этих условиях будут обсуждаться касательно Азербайджана и Карабаха.
Чавушоглу напомнил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян после выборов в Армении послал (в адрес Турции - ИФ) несколько позитивных месседжей, в ответ на которые последовали позитивные месседжи и от турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
«Наше главное желание с самого начала заключается в том, чтобы после окончания боевых действий (в Карабахе – ИФ), окончания войны этот регион стал регионом мира и стабильности. В этом направлении, Азербайджан, как вы знаете, предложил Армении подписать всеобъемлющее мирное соглашение. Положительного ответа от Армении пока не поступало», - сказал глава турецкого МИД.
Чавушоглу добавил, что следующие возможные шаги Анкара, «как и всегда» сделает в координации с Баку. «Вместе примем решение и вместе предпримем шаги», - сказал он.