Հարցազրույց11:41, 30 Սեպտեմբեր 2021
Պոլսահայ երգչուհի Սիբիլ. «Հիմա արդեն Թուրքիայում չեմ զգում այն նույն հանգստությունը» (Տեսանյութ)
Պոլսահայ հայտնի երգչուհի Սիբիլը Ermenihaber.am-ի հետ զրույցում խոսել է իր նոր երգի, կարիերայի և որպես հայ Թուրքիայում ստեղծագործական գործունեության դժվարությունների մասին:
- Սիբիլ, սեպտեմբերի 10-ին երաժշտասերների դատին հանձնեցիք «պատերազմներում որբացած երեխաներին» նվիրված «Ավրորայի աղոթքը» երգը։ Ինչպե՞ս ծնվեց երգի գաղափարը։
- «Ավրորայի աղոթքը» գրվել է 4 տարի առաջ երգի հեղինակ Հասմիկ Հախվերդյանի կողմից: Հասմիկը ստեղծագործելիս, մտածել է անցյալի և ընթացող պատերազմների և այդ պատերազմների արդյունքում տեղի ունեցած խորը ցավերի մասին:
Հակիրճ ասած, երգի բովանդակությունը աշխարհում բոլոր պատերազմներում որբացած անմեղ երեխաների համար աղոթք է՝ ուղղված Մարիամ Աստվածածնին:
Երգի խոսքերը և երաժշտությունը ինձ վրա խորը հետք էին թողել: Այս աղոթքը ոչ թե իմ, այլ մեր բոլորի աղոթքը պետք է լիներ: Կարող եմ ասել, որ բավական շատ ջանք ենք գործադրել թե՛ երգի ձայնագրման ընթացքում, և թե՛ տեսահոլովակի նկարահանումների ժամանակ: Երկար սպասումից ու աշխատանքից հետո սեպտեմբերի 10-ին մենք այն ներկայացրեցինք հանդիսատեսի դատին: Երգի անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն, արաբերեն և թուրքերեն թարգմանություններն առկա են YouTube-ում՝ այն ավելի մատչելի և հասկանալի դարձնելու համար:
- Որպես հայ երգչուհի՝ հե՞շտ է ապրել և ստեղծագործել Թուրքիայում։
- Պարբերաբար հանդիպվող երևույթ չէ, որ իմ երգերը ցուցադրվում են հեռուստաալիքներով կամ հնչում են ռադիոյով:
10 տարի առաջ, երբ թողարկեցի իմ առաջին ալբոմը, մամուլի մեծ ուշադրությանն էի արժանացել:
Իմ «Նամակ» երգը, որը Թուրքիայում նկարահանված և թողարկված առաջին հոլովակն է, հեռարձակվել է բազմաթիվ ալիքներով, այդ թվում՝ պետական հեռուստատեսությամբ՝ TRT-ով: Սակայն չեմ կարող ասել, որ այժմ նույն հարմարավետությունն ու հեշտությունը զգում եմ: Բարեբախտաբար, համացանցի շնորհիվ ես հասնում եմ իմ լսարանին և ստանում շատ դրական արձագանքներ:
- Թուրքիայում հայերեն երգեր թողարկելուց հետո ինչ-որ խնդիրների հանդիպե՞լ եք և եթե այո, ապա ինչպիսի՞։
- Ոչ մի խնդրի չեմ բախվել: Ընդհակառակը, շատ դրական մեկնաբանություններ և գովասանքի խոսքեր եմ ստացել: Ես գիտեմ, որ կան մարդիկ, ովքեր հաշվի են առնում երաժշտության համամարդկային բնույթը և հիացմունքով ու գնահատանքով են վերաբերվում իմ աշխատանքին:
- Առաջիկայում ի՞նչ ծրագրեր ունե՞ք։ Հնարավո՞ր է համերգային ծրագրով հանդես գաք Հայաստանում։
- Նոր երգեր եմ ունենալու: Իմ «Ավրորայի աղոթքը» երգը դեռ շատ նոր է: Ինձ համար շատ կարևոր է, որ այն լսելի դարձնեմ… Ես նույնպես շատ եմ ցանկանում համերգային ծրագրով հանդես գալ Հայաստանում: Եթե կարողանանք լուծել ֆինանսական խնդիրները, ապա ինձ սիրողների ու ինձանից համերգ ակնկալողների ցանկությունները ի կատար կածվեն: