Միջազգային12:08, 13 Հոկտեմբեր 2021
«Bloomberg»-ի «Էրդողանը սպասում է, որ Բայդենի հետ հանդիպմանը քննարկի զենքի պայմանագիրը»
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Իտալիայի մայրաքաղաք Հռոմում կայանալիք Մեծ քսանյակի (G20) գագաթնաժողովի ընթացքում պատրաստվում է հանդիպել և դիմել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին ամերիկյան տասնյակ ռազմական ինքնաթիռներ գնելու թույլտվության համար։
Այս մասին ասվում է ամերիկյան «Bloomberg»-ի «Էրդողանը սպասում է, որ Բայդենի հետ հանդիպմանը քննարկի 6մլրդ դոլլար արժողությամբ զենքի պայմանագիրը» հոդվածում։
Հոդվածում նշվել է, որ Էրդողանն այդպիսով ծրագրում է կանխել Վաշինգտոնի կողմից զենքի վաճառքի խոշոր գործարքների արգելափակումը` կապված Թուրքիայի կողմից ռուսական ՀՕՊ համակարգի գնման հետ:
Թուրքական «Sözcü» թերթը հայտնում է, որ Անկարան սեպտեմբերի 30-ին 40 միավոր նոր F-16 կործանիչներ գնելու համար պաշտոնական դիմում է ներկայացրել Վաշինգտոնին, իսկ «Bloomberg»-ի հետ զրույցում երկու բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաներ նշել են, որ այդ պայամանագիրը 6 միլիարդ դոլլար արժողությամբ է լինելու։ Թուրք պաշտոնյանները, սակայն, ընդգծել են, որ Ռուսաստանից Ս-400 ՀՕՊ համակարգեր գնելու և Թուրքիայի դիրքորոշման անփոփոխության պատճառով դժվար է լինելու ԱՄՆ Կոնգրեսից թույլտվություն ստանալը։
Նրանք նաև նշել են, որ գագաթնաժողովում Էրդողանն այդ հարցերից է խոսելու Բայդենի հետ, սակայն «Bloomberg»-ն ընդգծել է, որ դեռևս կողմերի միջև հանդիպման մանրամասները և ամսաթիվը չի համաձայնեցվել։
ԱՄՆ-ի պետդեպի պաշտոնյան խուսափել է մեկնաբանություն տալ այդ հարցի վերաբերյալ։