Ռազմական20:28, 13 Հոկտեմբեր 2021
Թուրքիան առաջիկայում պատրաստվում է հիմնել սեփական արտադրության մեծ հեռահարության ՀՕՊ համակարգեր: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ռազմարդյունաբերության ղեկավար Իսմայիլ Դեմիրը: Վերջինիս խոսքերով դա թույլ կտա Թուրքիային ՀՕՊ համակարգերի առումով նվազեցնել կախումը երրորդ երկրներից:
Թուրք պաշտոնյան նշել է, որ Թուրքիան արդեն ունի սեփական արտադրության փոքր հեռահարության և միջին HİSAR A+ и HİSAR O+ ՀՕՊ համակարգեր:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան առաջիկայում Ռուսաստանից գնելու է ռուսական С-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի երկրորդ խմբաքանակն, ինչին կտրականապես դեմ է ԱՄՆ-ն

Армия15:17, 13 Октябрь 2021
Турция собирается, создать собственный зенитно-ракетный комплекс аналогичный российскому С-400. Как заявил глава оборонно-промышленного комплекса Измаил Демир, это позволит Турции прекратить покупать системы ПВО в других странах. Об этом пишет турецкая газета Milliyet.
По словам чиновника, у Турции уже есть зенитные комплексы малой дальности HİSAR A+ и HİSAR O+, разработанные отечественными компаниями. Они способны поражать цели на дальности до 20 км.
Напомним, ранее Турция купила у России один полк зенитно-ракетных комплексов С-400 «Триумф» и подписала контракт на поставку второго.