Քաղաքական14:11, 20 Հունվար 2022
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ խոսել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին:
Չավուշօղլուն հայտնել է, որ Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներն առաջին հանդիպմանը «քննարկել են գործընթացը մեկնարկի նպատակները և ակնկալիքները»:
Նա մասնավորապես ասել է. «Նպատակը Հայաստանի հետ ամբողջական կարգավորումն է: Մենք այս մասին հայտարարել ենք: Հայաստանն էլ սրանից շատ գոհ է: Կքննարկենք նաև այն, թե բացի թռիչքները սկսելուց և հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակելուց, ուրիշ ինչ քայլեր կարելի է անել: Հատուկ ներկայացուցիչներն աշխատելու են այս ամենի ուղղությամբ, ինչպես նաև քննարկվելու են փոխվստահության մակարդակը բարձրացնող քայլերը»:
Ապրիլի 2-ին Թուրքիայի արտգործնախարարը լինելու է Ֆրանսիայում, որտեղ հանդիպելու է ֆրանսիացի իր գործընկերոջ Ժան-Նոել Բարոտի հետ:

Политика15:22, 20 январь 2022
Чавушоглу: На следующей встрече спецпредставители Армении и Турции обсудят шаги по повышению взаимного доверия
На следующей встрече спецпредставители Армении и Турции обсудят шаги по повышению взаимного доверия. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, передает TRT.
«Цели и задачи запуска процесса были обсуждены на первой встрече. Основная цель – полная нормализация. Армяне также очень довольны этим. Однако помимо запуска рейсов и назначения спецпредставителей, на следующей встрече будет проработан вопрос полной нормализации (отношений) и обсуждены шаги по повышению взаимного доверия», - сказал Чавушоглу.