Միջազգային13:58, 04 Փետրվար 2022
ՄԱԿ-ի փոխխոսնակը ողջունել է Թուրքիայի միջնորդական ջանքերը ռուս-ուկրաինական ճգնաժամում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխխոսնակ Ֆարհան Հաքը հայտարարություն է արել՝ կապված ռուս-ուկրաինական ճգնաժամի հարցում Թուրքիայի առաջարկած միջնորդական առաքելության հետ։
«Մենք խրախուսում ենք Թուրքիայի ու այլ երկրների օգնության ջանքերը, որոնք ցուցաբերվում են Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև առկա ճգնաժամը հարթելու համար»,- ասել է Հաքը և կարևորել այդ ճգնաժամի հանգուցալուծումը խաղաղ ճանապարհով։
Նա նաև ՄԱԿ-ի անունից ցանկություն է հայտնել, որ առանցքային դերկատարաներ ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը շարունակեն իրենց երկխոսությունը։
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ հանդիպումից հետո Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր.
«Թուրքիան պատրաստ է իրենից կախված ամեն ինչ անել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև առկա ճգնաժամի հանգուցալուծման համար։ Մենք՝ որպես Թուրքիա, ոչ թե «յուղ ենք լցնում կրակի վրա», այլ լարվածությունը թուլացնելու տրամաբանությամբ ենք շարժվում»։