Միջազգային12:06, 25 Մարտ 2022
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ Էրդողանը մի շարք հայտարարություններ է արել
Թուրքիան մտադիր է շարունակել է շփումները ՌԴ-ի և Ուկրաինայի նախագահների հետ: Այդ մասին հայտնել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ Բրյուսելում: Ըստ նրա՝ Թուրքիայի հիմնական նպատակն Ուկրաինայի և Ռուսաստանի նախագահների միջև հանդիպման կազմակերպումն է։ Ուստի կշարունակվեն բանակցությունները երկու երկրների նախագահների հետ, որոնք Էրդողանի գնահատմամբ՝ «ուղղված են խաղաղության մթնոլորտի ստեղծմանը»:
Թուրքիայի նախագահը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Անկարան պատրաստ է միջնորդի դեր ստանձնել Ուկրաինայի ու Ռուսաստանի միջև: Էրդողանը շեշտել է, որ Ուկրաինայի նախագահն անձամբ ցանկանում է, որ Թուրքիան ստանձնի միջնորդի դեր, իսկ Ռուսաստանն էլ բացասական չի վերաբերում դրան:
Ելույթի ժամանակ Էրդողանը նաև կոչ է արել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին վերացնել զենքի արգելանքը (էմբարգո) Թուրքիայի նկատմամբ: Նրա գնահատմամբ՝ ՆԱՏՕ-ի ընդհանուր շահերից է բխում հանել որոշ դաշնակիցների կողմից Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության վրա դրված սահմանափակումները։
Էրդողանը նաև նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի քայլերը Ռուսաստանի կամ որևէ երրորդ երկրի համար չպետք է ընկալվեն որպես սպառնալիք, այլ որպես զսպող միջոց: