Միջազգային14:19, 14 Ապրիլ 2022
ԱՄՆ Պետդեպի խոսնակը պատասխանել է Թուրքիային վերաբերող հարցերին
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսն ամենօրյա ասուլիսում պատասխանել է Թուրքիային վերաբերող հարցերին։ «Կվերացվե՞ն արդյոք Թուրքիայի դեմ CAATSA-ի պատժամիջոցները» հարցին ի պատասխան՝ Փրայսը ասել է. «Ես դրա պատասխանը չունեմ: Ինչպես գիտեք, CAATSA-ի պատժամիջոցները սահմանված են օրենքով: Թուրքական S-400 համակարգերի հետ կապված մեր մտահոգությունների վերբերյալ մենք բանակցություններ ենք վարում թուրք դաշնակիցների հետ: Սրանից զատ հավելելու ոչինչ չունեմ»:
Իսկ այն հարցին, թե, արդյոք ԱՄՆ-ի համար ընդունելի՞ է, որ Թուրքիան հրաժարվի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելուց, Պետդեպի խոսնակն արձագանքել է. «Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի կարևոր դաշնակիցն է, իսկ ՆԱՏՕ-ի երկրները սերտորեն համակարգում են աջակցության տարբեր ձևերը: Զգալիորեն նպաստել է ուկրաինացի ժողովրդին աջակցելու և Ռուսաստանին պատասխանատվության ենթարկելու գործում»։
Փրայսը նաև նշել է, որ Թուրքիան առանցքային դեր է ունեցել ռուսներին և ուկրաինացիներին բանակցության սեղանի շուրջ բերելու հարցում, թեև մինչ օրս ձեռնարկված ջանքերից ոչ մեկը դիվանագիտական մեծ հաջողություն չի գրանցել՝ լինի դա Թուրքիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իսրայելի թե այլ երկրների կողմից:
Ճշգրտող հարցին, թե ընդունում եք, որ Թուրքիան պատժամիջոցներ չի կիրառում Ռուսաստանի դեմ, հետևել է Փրայսի այս պատասխանը.
«Ես չգիտեմ` Թուրքիայի կողմից կա՞ն արդյոք պատժամիջոցների խախտումներ, սակայն Թուրքիան զգալի ներդրում է ունեցել: Կրկնում եմ` Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի կարևոր դաշնակիցն է, և այս համատեքստում նա դիմակայել է ռուսական ագրեսիային և զգալի ներդրում է ունեցել ուկրաինացի ժողովրդին աջակցելու գործում»։