Ցեղասպանություն19:05, 24 Ապրիլ 2022
Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարությունն ապրիլի 24-ի կապակցությամբ
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել 2022թ. ապրիլի 24-ին որոշ երկրների կառավարության ներկայացուցիչների կողմից արված հայտարարությունների վերաբերյալ:
«1915թ. դեպքերի հարցում պատմական փաստերի և միջազգային իրավունքի հետ անհամատեղելի հայտարարություններն առոչինչ են՝ ներառյալ նաև ԱՄՆ նախագահ Բայդենի այսօրվա անհաջող հայտարարությունը, որը 2021թ.-ին արած սխալի կրկնությունն է:
Մերժում ենք նմանատիպ հայտարարությունները և որոշումները, որոնք քաղաքական շարժառիթներով խեղաթյուրում են պատմական իրողությունները և դատապարտում ենք նրանց, ովքեր այս սխալը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն շեշտում է, որ դարասկզբի իրադարձությունները պետք է առանց կանխակալ մոտեցման, գիտական և իրավական հենքի վրա ուսումնասիրվեն: Հենց այս ընկալմամբ Թուրքիան առաջարկել է բացել արխիվները և ձևավորել պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով։
«Թուրքիան ջանքեր է գործադրում, որ իր տարածաշրջանում և աշխարհում տիրապետող լինեն խաղաղությունը և կայունությունը, որ համագործակցության ոգին առաջ մղվի: Հայաստանի հետ սկսված կարգավորման գործընթացը այս գիտակցման դրսևորում է»,- եզրափակվում է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը։