Հարցազրույց16:33, 25 Ապրիլ 2022
Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի և ճանաչման գործընթացի, ինչպես նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների շուրջ Ermenihaber.am-ը զրուցել է ռուս փորձագետ Անդրեյ Արեշևի հետ։
- 2021թ. ԱՄՆ-ի նախագահի ապրիլքսանչյորսյա ուղերձից հետո, երբ մի շարք կարևոր դերակատարներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ի՞նչ հեռանկար եք կանխատեսում ճանաչման գործընթացի համար:
- Նախևառաջ կցանկանայի ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքի վրա, որ Ջո Բայդենն ԱՄՆ-ի առաջին նախագահը չէր, ով առաջինն օգտագործեց ցեղասպանություն եզրույթը, Բարաք Օբաման օգտագործել էր «Մեծ Եղեռն» եզրույթը, իսկ նրանից առաջ էլ Ռոնալդ Ռեյգանն էր այն կիրառել:
Սակայն պրակտիկ քաղաքականության տեսանկյունից այս ամենն էական դեր չի խաղացել թուրք-հայկական հարաբերություններում։ Ընդհանուր առմամբ, պետք է հասկանալ, որ այս ամենն էական դեր չի խաղում արևմտյան երկրների քաղաքականության մեջ, որոնք օգտագործում են Հայկական հարցը հայ հասարակության շրջանում իրենց համակրանքը մեծացնելու համար։
Այնուամենայնիվ միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ այդ ամենը գրեթե ազդեցություն չունի արևմտյան տերությունների պրագմատիկ կուրսի վրա, որոնց համար Թուրքիան Մերձավոր Արևելքում առանցքային դաշնակիցներից է։ Ի դեպ, այժմ մենք տեսնում ենք, որ ուկրաինական ճգնաժամի համատեքստում Թուրքիայի հասցեին հաճոյախոսական հրապարակումների թիվը կտրուկ աճել է։
Միևնույն ժամանակ արևմտյան քաղաքական գործիչները մշտապես ընդգծում են Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության մասին։ Ի դեպ, Ռուսաստանի դիրքորոշումը մոտավորապես նույնն է այս հարցում:
Ինչպես հայտնի է, 2009-2010թթ. ֆուտբոլային դիվանագիտության տարիներին հայ-թուրքական բանակցային գործընթացում ակտիվություն նկատվեց, և այժմ գործընթացը կրկին ակտիվացել է։ Առաջիկայում կլսենք որոշ ուժերի զգացմունքային հայտարարություններ և գործողություններ։ Սակայն այս ամենը պրակտիկ քաղաքականության վրա ազդեցություն չի ունեցել և չի էլ ունենա։
- Ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ ճանաչման գործընթացի վրա հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը:
- Կարծում եմ, որ այս ամենը բացասական հետևանքներ կունենա, քանի որ նման նախադեպեր մենք տեսել ենք նախկինում, հայ-թուրքական շփումների ակտիվացման շրջանում, որոնք ի սկզբանե նախաձեռնել էին արևմտյան դերակատարները։
Նրանք չէին ուզում խանգարել, իրենց կարծած դրական այն քայլերին, որոնք, ըստ էության, հնարավորություն չունեին ազդելու հայ-թուրքական գործնական բանակցությունների վրա։ Այստեղ պետք է հասկանալ, որ հայ-թուրքական բանակցությունների գործընթացում այն լավատեսությունը, որը կիսում էին թուրքական որոշ լրատվամիջոցներ, այդքան էլ ակտուալ չէ։
Կարծում եմ՝ մինչև Թուրքիայի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք կարող են անակնկալներ մատուցել, մենք դժվար թե այստեղ որևէ առաջընթաց տեսնենք։ Եվ հարկ է նշել, որ պաշտոնական Երևանն այս հարցում որոշակի զգուշավորություն է ցուցաբերելու հատկապես ներհայաստանյան այն քաղաքական գործընթացների համատեքստում, որոնք սպասվում են առաջիկա ամիսներին:
Օրերս մենք տեսանք Իշխան Սաղաթելյանի և մի քանի այլ քաղաքական գործիչների հայտարարությունը զանգվածային բողոքի ակցիաներ սկսելու մասին, որոնք թեև ուղղակիորեն կապված չեն ցեղասպանության խնդրի հետ, այնուամենայնիվ անուղղակիորեն կապված են հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական ժամանակակից բանակցությունների և գործընթացի հետ։
Գաղտնիք չէ, որ Բաքուն հայկական ուղղությամբ իր քայլերը սերտորեն համակարգում է թուրք գործընկերների հետ։ Ցանկանում էի նաև մի քանի խոսք ասել ընդհանուր առմամբ ցեղասպանության ճանաչման հարցում հայկական սփյուռքի դերի և պաշտոնական Երևան-սփյուռք հարաբերությունների մասին։
Մինչ 2018 թվականն, անկախ նրանից, թե ինչպես ենք վերաբերվում նախկին իշխանություններին, նրանք շատ ավելի մեծ ուշադրություն էին դարձնում սփյուռքի հետ հարաբերություններին և կապերին։ Այժմ ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի օրինակով մենք տեսնում ենք որոշակի դիսոնանս հայկական սփյուռքի տեղական կառույցների շրջանում, որոնք ավանդաբար համարվում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում հիմնական շարժիչ ուժը:
- Հայ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպան քաղաքականությունը կրկին արդիական է դարձել հատկապես Արցախում Ադրբեջանի հետպատերազմյան քաղաքականության համատեքստում։ Որքանո՞վ են արդարացված այս մտավախությունները:
- Վերոնշյալ մտահոգությունները ես կդիտարկեի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգության համատեքստում (ավելի ճիշտ այն հատվածում, ինչն Արցախից դե ֆակտո մնացել է)։ Այստեղ պետք է նշել, որ Հայաստանի դեպքում գործում է հետևյալ սկզբունքը. անվտանգությունը պիտի ապահովվի սեփական ուժերով, այլ ոչ թե արտաքին աջակցությամբ, քանի որ եթե դու ինքդ չես կարող ապահովել քո անվտանգությունը, ուրեմն ենթարկվում ես տարբեր տեսակի. մարտահրավերների, եթե ոչ ցեղասպանական բնույթի, ապա նվազագույնը դրան մոտ բնույթի:
Պետք է հասկանալ, որ տեղի է ունեցել էթնիկ զտում և ղարաբաղյան 3-րդ պատերազմի հետևանքով հայ բնակչությունը զրկվել է Լեռնային Ղարաբաղի զգալի տարածքներից:Ի դեպ չեմ բացառում, որ եթե փլուզվի Հայաստանի ազգային անվտանգության համակարգը, ապա այդ հարցն ակտուալ կդառնա ՀՀ-ի որոշ շրջանների համար, քանզի եթե հանկարծ Ադրբեջանը Երևանի հետ բանակցային գործընթացի ժամանակ առաջ քաշի փախստականների և նրանց ժառանգների վերադարձի հարցն, ապա դա կհանգեցնի բացասական հետևանքների: Կարծում եմ, որ Հայաստանը գտնվում է ծանր իրավիճակում և իշխանությունները պետք է դրսևորեն առավելագույն պատասխանատվություն և հավասարակշռված մոտեցում:

Интервью18:26, 25 Апрель 2022
Российский политолог Андрей Арешев в эксклюзивном интервью армянскому сайту Ermenihaber.am коснулся процесса нормализации армяно-турецких отношений.
1. В 2021 г. 24-го апреля президент США использовал термин «Геноцид» в своем послании.  Некоторые державы, фактически уже признали факт Геноцида армян. Как Вы думаете, в контексте всего этого, какой процесс в целом можно ожидать относительно признания геноцида?
- В первую очередь хотел бы обратить внимание на то, что, господин Байден не был первым президентом США, кто употребил термин «Геноцид», Барак Обама тоже использовал термин «Мец Егерн», был еще и Рональд Рейган. Однако с точки зрения практической политики все это не сыграло существенную роль в турецко-армянских отношений. В целом нужно понимать, что все это не играет существенную роль в политике западных стран, которые используют армянский вопрос для увелечения своих симпатий в глазах армянского общества. Но в то же время надо отметить, едва ли это влияет на прагматичный курс западных держав, для которых Турция является одним из ключевых союзников на Ближнем Востоке. Кстати говоря мы сейчас видим, что в условиях украинского кризиса количество комплиментарных публикаций в отношении Турции резко увеличилось.
В то же время западные политики постоянно подчеркивают необходимость нормализации отношений между Арменией и Турцией. Кстати позиция России примерно идентична. Мы знаем, что 2009-2010 гг., в годы футбольной дипломатии, армяно-турецкий переговорный процесс переживал период оживления и сейчас тоже этот процесс снова активизировался. В ближайшее время думаю, что мы услышим некоторые эмоциональные заявления и действия некоторых региональных правительств. Однако на практическую политику все это не будет влиять, как это было раньше.
2. Какое влияние может оказать процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией на процесс признания Геноцида армян в мире ?
- Я думаю что все это окажет негативные последствия, поскольку мы видели прецеденты подобного рода в и прошлом, в период активизации армяно-турецких контактов, которые были инициированы изначально западными игроками. И они не хотели мешать, по их мнению, этим позитивным процессам, которые по сути дела не имели возможность влияния на практический процесс армяно-турецких переговоров. Здесь нужно понимать, что оптимизм в процессе армяно-турецких переговоров, которые разделяли некоторые турецкие СМИ, не вполне актуален.  Думаю до президентских и парламентских выборов в Турции, которые могут принести сюрпризы, вряд ли мы увидим здесь какое-либо продвижение. И надо отметить, что и с армянской стороны мы будем наблюдать некоторую осторожность, особенно на фоне внутриполитических процессов, которые вполне возможно ожидаются в Армении буквально в ближайшие месяцы.
Мы увидели на днях заявление господина Сагателяна и некоторых других политиков о начале массовых протестов, которые прямо не связаны с вопросом о геноциде, но косвенно связаны со современными армяно-турецкими и армяно- азербайджанскими переговорами. Не является секретом, то что Баку тесно координирует свои шаги на армянском направлении с турецкими партнерами. Еще мне хотелось сказать несколько слов о роли диаспоры относительно признания геноцида в мире и о ее взаимоотношениях с официальным Ереваном. До 2018-года, как бы мы не относились к предыдущей властям,  однако они уделяли намного больше внимания взаимоотношениям с диаспорой. Сейчас мы видим  на примере США и даже России некий диссонанс и неприятие среди местных структур армянской диаспоры, которые традиционно считаются основным локомотивом в вопросе о признании Геноцида армян.
3. Вновь стала актуальна геноцидальная политика по отношению к армянскому народу, особенно в контексте послевоенной политики Азербайджана в Арцахе. Насколько оправданы данные опасения?
- Я бы рассматривал эти опасения в контексте безопасности, жителей Нагорного Карабаха, точнее той части, что от него де-факто осталась, которая охраняется российскими миротворцами. Здесь надо отметить, что в случае Армении работает следующий принцип: безопасность необходимо обеспечивать собственными силами, а не надеяться на внешнюю поддержку, поскольку если ты сам не можешь обеспечить свою безопасность, то ты соответственно подвергаешься различного рода вызовам, если не геноцидального характера, то как минимум приближающегося к таковому, поскольку произошли этнические чистки и в результате 3 карабахской войны значительные, исконные территории Нагорного Карабаха остались без армянского населения.
И кстати я не исключаю, что в случае обрушения системы национальной безопасности Армении, этот вопрос станет уже актуальным для некоторых регионах Армении, поскольку если Азербайджан в ходе переговорного процесса будет поднимать вопрос о возвращении беженцев и их потомков на территорию Армении, то это приведет негативным этнополитическим последствиям. Я думаю, что Армения находиться в тяжелом положении и власти должны проявить максимальную ответственность и взвешенный подход.