Միջազգային12:35, 29 Ապրիլ 2022
Էրդողանը կարևորել է Սաուդյան Արաբիայի հետ կապերի զարգացումը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սոցցացային գրառում է արել՝ հիշեցնելով իր այցը Սաուդյան Արաբիա` այդ երկրի թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ Ալ Սաուդի հրավերով:
«Որպես պատմամշակութային և մարդկային կապերով կապված երկու եղբայրական երկրներ՝ մենք ջանքեր ենք գործադրում բոլոր տեսակի քաղաքական, ռազմական և տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման ու նոր դարաշրջան սկսելու ուղղությամբ»։
Խոսելով Սաուդյան Արաբիայի և Թուրքիայի փոխգործակցության մասին՝ նախագահ Էրդողանն նշել է, որ իրենց ընդհանուր շահերից է բխում համագործակցության ընդլայնումը Սաուդյան Արաբիայի հետ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են առողջապահությունը, էներգետիկան, սննդի անվտանգությունը, գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաները, պաշտպանական արդյունաբերությունը և ֆինանսները:
«Մենք տեսնում ենք, որ լուրջ ներուժ ունենք վերականգնվող և մաքուր էներգիայի տեխոլոգիաների ոլորտում։ Մենք ամեն անգամ կրկնում ենք, որ Ծոցի տարածաշրջանում մեծապես կարևորում ենք մեր եղբայրների կայունությունն ու անվտանգությունը մեր երկրի կայունության ու անվտանգության չափ»,- գրել է Էրդողանը՝ հույս հայտնելով, որ Թուրքիայի ու Սաուդյան Արաբիայի համագործակցության համար նոր դարաշրջանի դուռ կբացվի։