Միջազգային13:42, 14 Հուլիս 2022
Ստամբուլում անցկացված թուրքական, ռուսական, ուկրաինական և ՄԱԿ-ի պատվիրակությունների հանդիպման արդյունքները
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլիսի Աքարը հայտնել է, որ հուլիսի 13-ին Ստամբուլում անցկացված թուրքական, ռուսական, ուկրաինական և ՄԱԿ-ի պատվիրակությունների հանդիպմանը քննարկվել են ուկրաինական նավահանգիստներից հացահատիկով և պարենային այլ ապրանքներով բեռնված նավերի անվտանգ անցումն ապահովելու հարցեր:
Նրա խոսքով՝ հանդիպումն անցել է դրական և կառուցողական մթնոլորտում: Արդյունքում որոշվել է Ստամբուլում ստեղծել համակարգող կենտրոն, որտեղ ներկա կլինեն բոլոր կողմերի ներկայացուցիչները: Համաձայնություն է ձեռք բերվել հիմնական տեխնիկական հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են ելքի և ժամանման նավահանգիստներում նավերի համատեղ ստուգման իրականացումը, նավերի երթուղու ընթացքում անվտանգության ապահովումը:
Աքարը նաև հայտնել է, որ կողմերը համակարծիք են եղել հաջորդ շաբաթ Թուրքիայում ևս մեկ հանդիպում անցկացնելու հարցում: Ըստ Աքարի՝ այս հանդիպման ընթացքում մեկ անգամ էլ կքննարկվեն բոլոր մանրամասները և համաձայնությունները կվավերացվեն ստորագրությամբ: