Գիտակրթական16:34, 02 Օգոստոս 2022
Սաուդյան Արաբիայում վերաբացվում են թուրքական դպրոցները
Սաուդյան Արաբիայում վերաբացվում են թուրքական դպրոցները։ Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի ազգային կրթության նախարարությունը։
«Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների որոշմամբ մայրաքաղաք Էր-Ռիադում և այլ նահանգներում գործող թուրքական դպրոցները 2020-2021 ուսումնական տարվա ավարտին աստիճանաբար փակվել էին։
Թուրքական կառավարության դիվանագիտական շփումների և կրթության նախարարության նախաձեռնությամբ արդյունքում Սաուդյան Արաբիայում վերաբացվում են նախարարությանը կից թուրքական դպրոցները»,-նշվել է նախարարության հաղորդագրությունում:
Հաղորդվել է, որ այդ դպրոցների վերաբացման հարցը քննարկվել էր նաև Փարիզում Կրթության փոխակերպման գագաթնաժողովի նախնական հավաքի շրջանակներում երկու երկրների կրթության նախարարների հանդիպմանը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիա-Կատար սերտ հարաբերությունների, 2018 թ-ին Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսարանում սաուդցի ընդդիմադիր լրագրող Ջեմալ Խաշոկջիի սպանության և շատ այլ պատճառներով Թուրքիա-Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունները մինչև 2022թ․ խիստ լարված էին։ 2020-2021 թթ․ սաուդական կողմը բազմաթիվ արգելքներ էր սահմանել Թուրքիայից ապրանքների ներմուծման համար, փակել էր թուրքական դպրոցները։