Քաղաքական12:40, 15 Դեկտեմբեր 2022
Միջազգային մամուլն անդրադարձել է Ստամբուլի ըննդիմադիր քաղաքապետի դատավճռին
Դեկտեմբերի 14-ին Ստամբուլի 1-ին ատյանի քրեական դատարանը ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (CHP-ԺՀԿ) անդամ քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուին դատապարտել է 2 տարի 7 ամիս 15 օր ազատազրկման և նույքան ժամանակով «քաղաքականությամբ զբաղվելու արգելքի»:
2023-ի նախագահական ընտրություններում Էրդողանի հիմնական մրցակիցը դիտարկվող ընդդիմադիր գործչի նկատմամբ կայացված դատավճիռը լայն արձագանք է գտել նաև միջազգային մամուլի էջերում:
հատկապես ամերիկյան ու անգլիական մամուլում այս դատավճիռը կապել են 2023-ին տեղի ունենալիք ընտրությունների հետ:
«The Guardian» պարբերականը «Ընդդիմությանը ճնշելու վերջին քայլը» վերնագրով հրապարակման մեջ նշել է, որ այս քայլը վերջինն էր ընտրություններից առաջ գլխավոր ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (CHP-ԺՀԿ) առանցքային գործիչների վրա գործադրվող ճնշումը մեծացնելու ճանապարհին: Գործակալությունը շեշտել է նաև, որ ԺՀԿ-ի կարևոր դեմքերից Ջանան Քաֆթանջըօղլուն էլ այս տարի Թուրքիայի Հանրապետությանը և նախագահ ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին վիրավորելու մեղադրանքով դատապարտվել է պատժաչափի ու քաղաքականությամբ զբաղվելու արգելքի: Գործակալությունը հիշեցրել է նաև, որ այս ամենի ֆոնին հունվարին տեղի է ունենալու քրդամետ ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունը փակելու պահանջով դատավարությունը:
Բրիտանական հեղինակավոր «Financial Times» պարբերականն էլ նշել է, որ սոցհարցումների համաձայն՝ Իմամօղլուն Էրդողանի ամենաուժեղ հակառակորդներից մեկն է առաջիկա նախագահական ընտրություններում։
«Ձգձգվող տնտեսական ճգնաժամը աննախադեպ աստիճանի նվազեցրել է Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը եղած աջակցությունը, որը կառավարում է Թուրքիան 20 տարի: Բայց ԱԶԿ-ն դեռևս երկրի ամենամեծ կուսակցությունն է»,- գրել է թերթը:
Անգլիական «Independent»-ի հոդվածում էլ Իմամօղլուն որակվել է որպես Էրդողանի ամենապոպուլյար հակառակորդ: «Այն, որ Էրդողանի քաղաքական մրցակցին, որից նա ամենաշատն է վախենում, կարող են արգելել հաջորդ տարվա ընտրություններին մասնակցել, զայրույթ է առաջացրել»,- գրել է թերթը՝ ավելացնելով, որ Էրդողանի ընդդիմախոսները նրան մեղադրուում են դատական համակարգը իր կողմնակիցներով լցնելու և որպես քաղաքական զենք օգտագործելու մեջ:
Ամերիկյան «New York Times» օրաթերթն էլ «Էրդողանը Թուրքիան տարավ դեպի ավտորիտարիզմ» հոդվածում գրել է, որ էրդողանը երկրի ամբողջ տարածքում իր ազդեցությունն օգտագործում է իր իշխանությունն ամրապնդելու և ընդդիմադիրներին տորպեդահարելու նպատակով՝ մղելով երկիրը դեպի ավելի ավտորիտարիզմ: Թերքը հիշեցրել է նաև 2019-ին տասնյակ քուրդ քաղաքապետերի ձերբակալությունները և նրանց փոխարեն պետական կառավարիչների նշանակումները:
Հիշեցնենք, որ 2 տարի 7 ամիս 15 օր ազատազրկման և նույնքան ժամանակով «քաղաքականությամբ զբաղվելու արգելքի» դատապարտված Իմամօղլուի դեմ գործը հարուցվել է 2019 թվականի Ստամբուլի քաղաքային ընտրություններից հետո։ Նա իշխանական թեկնածուի նկատմամբ փոքր առավելությամբ հաղթանակ էր տարել մարտի 31-ին տեղի ունեցած առաջին ընտրություններում, որոնք սակայն չեղարկվեցին Թուրքիայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից և նշանակվեցին կրկնակի ընտրություններ: Դրանցում Իմամօղլուն ավելի մեծ առավելությամբ հաղթեց իշխանական թեկնածուին: