Միջազգային00:00, 17 Փետրվար 2023
Միցոտակիս. «Թուրքիա-Հունաստան հարաբերությունները կարող են կարգավորվել»
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը, Հունաստանի պետական «ERT» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ընթացքում անդրադառնալով Թուրքիայում տեղի ունեցած երկու ավերիչ երկրաշարժներին, նշել է, որ Հունաստանը եղել է առաջիններից մեկը, ով օգնության ձեռք է մեկնել Թուրքիային:
Նրա խոսքով՝ Հունաստանը հիմա ևս պատրաստ է անել հնարավոր ամեն բան Թուրքիային աջակցելու համար։
«Թուրքիայի և Սիրիայի ժողովուրդների կողքին կանգնելը մեր մարդկային պարտավորությունն է: Մենք եղել ենք այն պետությունների շարքում, որոնք առաջինն են օգնական ուժեր ուղարկել՝ մարդկանց փլատակներից դուրս բերելու»,- ասել է Միցոտակիսը:
Հունաստանի վարչապետը խոսել է նաև թուրք և հույն ժողովուրդների մասի։ Նրանց անվանել է բարեկամ և հարևան ժողովուրդներ, որոնք այսպիսի իրավիճակներում պիտի միմյանց օգնության հասնեն:
Երկրաշարժին առընչվող գործողություններին և գործընթացներին գնահատական տալով՝ Կիրիակոս Միցոտակիսը նշել է. «Նույնիսկ երկրաշարժը, որն անկարելի է բառերով նկարագրել, կարող է թուրք-հունական հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություն ստեղծել»:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 6-ին Թուրքիայի Քահրամանմարաշ (պատմ․ Մարաշ) նահանգի Փազարջըք (7.7 մագնիտուդ) և Էլբիսթան (7․6 մագնիտուդ) շրջաններում տեղի էր ունեցել ուժգին երկրաշարժ, որը զգացվել էր նաև հարակից նահանգներում։