Իրավական10:16, 10 Մարտ 2023
Թուրքիայում ընթանում է ընդդիմադիր կուսակցությունը փակելու դատավարություն
Թուրքիայում շարունակվում է ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը» (ԺԴԿ-HDP) փակելու վերաբերյալ գլխավոր դատախազության կողմից սահմանադրական դատարան ներկայացված հայցի քննությունը։
Ընդդիմադիր կուսակցության պահանջով բանավոր պաշտպանության նախկինում նշանակված օրը՝ մարտի 14-ը, տեղափոխվել է ապրիլի 11-ին:
Այս ընթացքում նաև Թուրքիայի սահմանադրական դատարանի զեկուցողը դատական հայցի հիմքերի վերաբերյալ զեկույց է պատրաստելու, որը պատրաստ լինելուն պես կտրամադրվի Թուրքիայի Գերագույն դատարանին:
Ըստ այդմ՝ զեկույցը ստանալուց հետո Թուրքիայի Գերագույն դատարանի նախագահ Զյուհթու Արսլանը Սահամանադրական դատարան ներկայացված հայցի հիմքերի քննարկման և իրավացիության նկատառումներով ժողովի օր է նշանակելու, որտեղ էլ ձայների մեծամասնությամբ (օրինակ՝ 15 անդամից 10-ի կողմ լինելու դեպքում) կընդունվի դատավճիռ:
Հիշեցնենք որ, 2021թ-ի հունիսի 7-ին Թուրքիայի Գերագույն դատարանի հանրապետական գլխավոր դատախազ Բաքիր Շահինը հայցով դիմել էր սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով արգելել ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) գործունեությունը, որը դատարանի կողմից ընդունվել էր հունիսի 21-ին:
Ըստ մեղադրականի՝ ԺԴԿ-ի անդամներն իրենց հայտարարություններով ու ելույթներով «նպատակ ունեն մասնատել, ոչնչացնել ազգ–պետություն անքակտելի միասնությունը»։ Դատախազը նաև մեղադրել էր ԺԴԿ-ին՝ Թուրքիայում ահաբեկչական խմբավորում համարվող «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) հետ համագործակցելու, անգամ՝ որպես այդ կուսակցության մի ճյուղ գործունեություն ծավալելու, ահաբեկչությանը աջակցելու մեջ։
Մեղադրականում հղում էր արվել Թուրքիայի սահմանադրության 69-րդ հոդվածի 6-րդ կետին, ինչպես նաև՝ քաղաքական կուսակցությունների մասին օրենքի 103-րդ հոդվածին, համաձայն որոնց՝ «քաղաքական կուսակցությունը ենթակա է մեկընդմիշտ փակման, եթե այն իր գործուներությամբ խախտում է սահմանադրության 68-րդ հոդվածի 4-րդ կետը։ Միևնույն ժամանակ, օրենքը սահմանում է, որ այդ խախտումը պետք է հաստատվի սահմանադրական դատարանի կողմից։
Եթե Թուրքիայի սահմանադրական դատարանը բավարարի հայցի պահանջները և պարտադրի դադարեցնել կուսակցության գործունեությունը, ապա որոշման՝ «Resmi» պաշտոնաթերթում հրապարակումից հետո վերոնշյալ գործիչները 5 տարի ժամկետով իրավունք չեն ունենա լինել այլ կուսակցության հիմնադիր, անդամ կամ ղեկավար։