Տնտեսական15:42, 23 Մարտ 2023
Արևմուտքի սանկցիաները ո՛չ Թուրքիայի օգտին
Թուրքիայում Ռուսաստանի դեմ կիրառվող սանկցիաների հետևանքով արտահանմանն առընչվող խնդիրներ են ի հայտ եկել:
Թուրքիայում Ցամաքային բեռնափոխադրման համար նախատեսված վկայագրերի տրամադրումը դադարեցվել է, որին զուգահեռ արտարժույթով, մասնավորապես, դոլարով և եվրոյով արված վճարումների դեպքում էլ արժույթի գնով փոխանցում իրականացնելու խնդիր է ծագել:
Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանի դեմ շարունակաբար սանկցիաների կիրառման հետևանքով Թուրքիայից ապրանքների արտահանումը դեպի Ռուստաստան շարունակում է մնալ խնդրահարույց: Լեհաստան-Բելառուս սահմանի փակումից հետո՝ մարտից ի վեր հետաձգվել են ապրանքների փոխադրումները Թուրքիայից դեպի Ռուսաստան:
Այսպիսով, տրանսպորտային բեռնափոխադրումների համար անհրաժեշտ համաձայնագիրը Ռուսաստանի պարագայում կիրառելի չէ, որն էլ խոչընդոտում է արտահանմանը: Սակայն ոլորտի աղբյուրների համաձայն՝ այլընտրանքային ուղիների միջոցով տարանցիկ արտահանման վերաբերյալ տեղեկություններ կան և նրանց համոզմամբ Ռուսաստանին ուղղված առևտրային ճնշումներըի բովում սանկցիաների և ամբարգոյի կիրառման պատճառով, այս առևտուրը ռիսկային է:
Թուրքական աղբյուրի համաձայն՝ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև արտահանման ոլորտը տարվա կտրվածքով կազմում է մոտավորապես 3 մլրդ դոլար: