Ցեղասպանություն16:41, 05 Ապրիլ 2023
Թուրքիան Հայոց ցեղասպանության հարցում Իսրայելին հետքայլի կոչ է անում
Իսրայելի մեծությամբ երրորդ քաղաքում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան կանգնեցնելու վերաբերյալ Հայֆայի քաղաքապետարանի որոշումը որոշակի ճգնաժամ է առաջացրել Իսրայելի և Թուրքիայի միջև։
Իսրայելի Հայֆա քաղաքում մարտի 20-ին տեղի էր ունեցել «Հայոց ցեղասպանության» հուշահամալիրի բացման արարողությունը։
Հայֆայի քաղաքապետ Էյնաթ Կալիշ-Ռոտեմի արարողության ընթացքում ելույթ է ունեցել։ Ելույթ էր ունեցել նաև Իսրայելում Հայաստանի դեսպան Արման Հակոբյանը, ով նշել էր, որ այս հուշարձանը «կարևոր քայլ է Իսրայելում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար»։
Ըստ իսրայելական «Times of Isarel» թերթի՝ արարողությունն արժանացել է Անկարայի բուռն արձագանքին։ Հաղորդվել է, որ Իսրայելում Թուրքիայի դեսպան Շաքիր Օզքան Թորունլարը բողոքել է միջադեպի կապակցությամբ՝ նամակ ուղարկելով Հայֆայի քաղաքապետ Կալիշ-Ռոտեմին։
Նամակում Թորունլարը պահանջել է չեղարկել որոշումը՝ ընդգծելով, որ այդ որոշումը կարող է վատթարացնել Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները։
Հայֆայի քաղաքապետարանի խոսնակ Էլիրան Թալը կոչ է արել Իսրայելի կառավարությանը «ճանաչել ցեղասպանությունը»՝ նշելով, որ Թուրքիան ճնշում է գործադրում որոշումը չեղարկելու համար։
Թուրքական կողմը հիշեցնում է նաև, որ նմանատիպ հուշարձան է բացվել 2020 թվականին Թել Ավիվին մոտ գտնվող Պետա Տիկվա շրջանում։