Ցեղասպանություն11:59, 25 Ապրիլ 2023
Թուրքիայի քրդամետ կուսակցությունը վշտակցություն է հայտնել հայ ժողովրդին
Թուրքիայում գործող ընդդիմադիր, քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունը (ԺԴԿ-HDP) հայտարարություն է տարածել ապրիլի 24-ի կապակցությամբ։
«Պատմական ճշմարտությունների հետ առերեսվելը, տուժող ժողովուրդներից ներողություն խնդրելը և վերականգնողական արդարության ուղիներ փնտրելը, միմյանց հասկանալը և պատմական վերքերն անկեղծորեն ապաքինելն անխուսափելի քայլեր են ընդհանուր ապագայի համար»։
Կուսակցության հայտարարության մեջ հիշեցվում է, որ 1915-ի ապրիլի 24-ին ավելի քան 200 հայ մտավորականներ ձերբակալվեցին և ուղարկվեցին մահվան։ Այնուհետև այդ գործընթացը շարունակվեց հարյուր հազարավոր հայերի աքսորով ու սպանդով։
«Ծայրաստիճան կարևոր է խաղաղության մեջ ապրել այս աշխարհամասի հնագույն ժողովուրդներից հայ ժողովրդի և մեր հայ համաքաղաքացիների հետ։ Միաժամանակ, ժողովուրդների շահերից և կարիքներից է բխում դիվանագիտական, առևտրային, տնտեսական և մշակութային հարաբերությունների զարգացումը մեր տարածաշրջանի մաս կազմող Հայաստանի Հանրապետության հետ»։
Հայտարարության տեքստում կիրառվում է «Մեծ եղեռն» բառակապակցությունը և արտահայտվում վշտակցություն հայ ժողովրդին։
«Որպես Անատոլիայի և Միջագետքի հնագույն ժողովուրդներ՝ կիսում ենք 108 տարվա ցավերը, մեր սրտի խորքերում զգում ենք Մեծ եղեռնը, այս մարդկային ողբերգությունը և ևս մեկ անգամ տխրությամբ և հարգանքով ոգեկոչում զոհերի հիշատակը»։