Իրավական12:08, 14 Հուլիս 2023
Ինքնորոշման պահանջով քրդերը դատական հայց են ներկայացրել Թուրքիայի պետական խորհուրդ
Թուրքիայի հարավ-արևմուտքում գտնվող Դիարբեքիր նահանգի փաստաբանների պալատի անդամներ Հիշյար Օզալփը և Ռըդվան Դալմըշը «Քրդական սփյուռքի համադաշնության» (DİAKURD) անունից դատական հայց են ներակացրել Թուրքիայի պետական խորհրդին:
Փաստաբաններն Անկարայում գտնվող Թուրքիայի բարձրագույն վարչական դատարանից պահանջել են չեղարկել 100 տարին լրացած Լոզանի պայմանագիրը և քրդերին տալ ինքնորոշման իրավունք։
Իսկ պետական խորհրդին ներկայացված հայցի մասին մանրամասներ են ներկայացրել «Հարավարևելյան լրագրողների ասոցիացիայի» անդամ լրագրողների հետ ունեցած մամուլի ասուլիսում:
«Մենք դիմել ենք, որպեսզի Լոզանի պայմանագիրը 100 տարին լրանալու հիմքով չեղարկվի և Եվրամիության (ԵՄ) քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների համաձայնագրի, ինչպես նաև տնտեսական, մշակությային ու սոցիալական իրավունքների համաձայնագրի 1-ին կետի՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի համաձայն, կյանքի կոչվեն քրդերի պահանջները»:
Բացի այդ Օզալփն ու Դալմըշը նշել են, որ եթե հայցը մերժվի Թուրքիայի բարձրագույն վարչական դատարանի կողմից, նրանք կդիմեն երկրի սահմանադրական դատարան:
Փաստաբանները նաև հավելել են. «Ներպետական իրավական համակարգում չհաջողելու պարագայում դիմելու ենք ԵՄ մարդու իրավունքների կոմիտե»:
Նշենք, որ Լոզանի պայմանագիրը կնքվել է 1923-ի հուլիսի 24-ին, որով փաստացի ամրագրվել էին Շվեյցարիայի Լոզան քաղաքում ընթացող 8 ամսյա բանակցությունների և թուրք-հունական պատերազմի (1919-1922թթ.) արդյունքները:
Պայմանագրից մի քանի ամիս անց՝ հոկտեմբերի 29-ին, Թուրքիան հռչակվում է հանրապետություն, իսկ այն բոլոր տարածքները, որտեղ առկա էին քրդեր, ինչպես նաև մի շարք այլ ազգեր և ժողովուրդներ, պաշտոնապես հռչակվում են որպես Թուրքիայի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության մի մաս: