Իրավական09:25, 15 Օգոստոս 2023
Գերմանիայի լրագրողների միությունը Թուրքիան համարել է վտանգավոր երկիր
Օգոստոսի 14-ին Գերմանիայի լրագրողների միությունը հայտարարություն է տարածել, որում նշվել է, որ լրագրողների համար Թուրքիան ապահով երկիր չէ:
Մասնավորապես միությունը հորդորել է լրագրողներին չմեկնել Թուրքիա ոչ՛ աշխատանքային նպատակներով, ոչ էլ զբոսաշրջության:
Գերմանական միության կողմից նման հայտարարությունը կապված է վերջերս Թուրքիայում Գերմանիայի պատգամավոր Գյոքայ Աքբուլութի ձերբակալման հետ:
«Այս վերջին դեպքը ևս մեկ անգամ ցուց տվեց, որ Էրդողանն իր բռնակալությունը քննադատողներին դիտարկում է որպես պետության թշնամի»:
Նշենք, որ գերմանացի կին պատգամավորը ձերբակալվել և տեղափոխվել էր ոստիկանական բաժանմունք օգոստոսի 3-ին Անկարայի օդանավակայանում անձնագրի ստուգումից հետո՝ իր սոցիալական ցանցերում կատարված գրառումների պատճառով։
Սակայն ավելի ուշ Գերմանիայի արտգործնախարարության միջամտությամբ պատգամավորը ազատ է արձակվել և վերադարձել հայրենիք:
Գերմանիա վերադառնալուց հետո Աքբուլութը սոցացնային ևս մեկ գրառում է արել՝ նշելով, որ շարունակելու է ազատորեն արտահայտել իր մտքերը։
Կայսերիի գլխավոր դատախազությունը դեռևս 2019-ին սոցիալական ցանցերում գրառումներ անելու պատճառով «ահաբեկչական քարոզչություն անելու» մեղադրանքի հատկանիշնիշներով Աքբուլութի նկատմամբ հետաքննություն էր սկսվել:
«BBC News»-ի գործադիր տնօրեն Դեբորա Թյորնեսը հայտնել է, որ կատարվածը խորապես մտահոգիչ է և դա կքննարկեն Թուրքիայի իշխանությունների հետ։
Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետի ձերբակալումից հետո Թուքրիայի մի շարք քաղաքներում ընթանում են ցույցեր։
Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալումից հետո Թուրքիայի մի շարք խոշոր քաղաքներում բողոքի ակցիաներ ու ցույցեր են ընթանում։